"Milyoner peşinde"

Özel bankacılık hem büyüme potansiyeli hem yakın gelecekte banka gelirleri içindeki payını artırma olasılığıyla iştah kabartıyor.

10 EKİM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Milyoner peşinde
Bankalarda 1 milyon TL ve üzeri mevduatı olan 72 bin 344 kişi var. 4,5 yılda bu rakam yüzde 94’le rekor artış gösterdi. Aynı sürede milyonerlerin varlığı ise yüzde 96 arttı. İşte bu rekor büyümeler, bankaların iştahını kabartıyor. Uzmanlar, her yıl özel bankacılıkta yüzde 10’a varan büyüme yaşanacağını tahmin ediyor.

Bu trend doğrultusunda, bankalar da milyonerleri kapmak için çalışacak. Akbank, özel bankacılığın gelirlerdeki yüzde 5 olan payını 5 yılda yüzde 8’e çıkarmak istiyor. Yapı Kredi, lider konumunu sürdürmek için çalışacak. ING Bank ise 2020’ye kadar müşteri sayısını 2’ye ve hacmi 3’e katlayacak.014 Mayıs sonu itibarıyla Türk bankacılık sisteminde, milyoner birey hesaplarının sayısı 72 bini geçti.

Bu milyonerlerin 68 bin 600u Türkiye’de yaşıyor, kalanı ise yurtdışında. Toplam milyoner sayısı 2010 sonunda 37 bindi, yani son 4,5 yılda en zengin kesimde yüzde 94’lük bir artış yaşandı. BDDK’nın verilerine göre Türk bankacılık sisteminde, en zengin kesimin toplam varlığı 2014 Mayıs sonunda 158,3 milyar TL.

Zaten Boston Consulting Group’un 2014 Global Varlık raporunda da Türkiye, 288 en zengin haneyle 12’nci sırada yer alıyor. 2003 yılında 8 bin müşteriye, 10 milyar dolar fon büyüklüğüne sahip olan özel bankacılık alanının aradan geçen 10 yılda gösterdiği büyüme inanılmaz... Tabii ki bankalar da sürekli büyüyen bu alanda yatırımlarını ve rekabeti artırıyor.

2000’lerin başından itibaren varlıklı kesimin artması, yatırımcıların alternatif yatırım ürünlerine yönelmesi ve deneyimli kurumlardan özel bankacılık hizmeti alma taleplerinin oluşmasıyla sektör, her yıl hızla büyüyor. Özel bankacılıkta 5 yılda müşteri sayısını 2’ye katlayan Finansbank’ın genel müdür yardımcısı Erkin Aydın, “Son yıllarda reel mevduat getirisindeki düşüşe paralel olarak yatırımcılar, alternatif yatırım araçlarıyla farklı getiriler elde edebilme ihtiyacına girdi. Bu da özel bankacılık segmentinin büyümesini sağladı” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz