"Sektörlerin yıldız karnesi"

80 yöneticinin cevaplarıyla en gözde sektörleri belirlemeye çalıştık.

16 KASIM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Sektörlerin yıldız karnesi

Bankalar, bireysel bankacılığa getirilen önlemler sonrası kurumsal ve KOBİ bankacılığına daha da önem vermeye başladı. Bu noktada tüm finans kurumlan için sektör odaklılık öne çıktı. Capital, finans sektörünün pay kapmak için kıyasıya rekabet ettiği sektörleri ortaya koymak için bir anket düzenledi.

Ankete katılan 80 finans yöneticisi 5 üzerinden 3,9 yıldız vererek enerjiyi en gözde sektör olarak öne çıkardı. Bu sektörü turizm, tarım ve sağlık izliyor.  Bireysel bankacılığa getirilen bir dizi önlem sonrası bankıcılık dünyası, biraz da zorunluluktan rotayı kurumsal, ticari ve KOBİ kredilerine çevirdi.

Haziran 2014 itibarıyla KOBİ, ticari ve kurumsal segmentlerinde bankacılık sektörünün toplam kredileri, geçen yılrn aynı dönemine göre yüzde 25,8 büyüme kaydetti. Durum böyle olunca bankalar için hangi sektörlere kredi önceliği verileceği önem kazanmaya başladı.

Aslında reel ekonomiye kaynak yaratan bankacılık, leasing ve faktoring yöneticileri, artık büyümede sektör odaklı stratejiler çiziyor. Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, “Türkiye şu anda Avrupa’nın 2’nci ve dünyanın 8’inci çelik üreticisi konumunda.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın da 4’üncü büyük çimento üreticisi durumunda. Avrupa’nın en hızlı büyüyen havayolu şirketi, telekomünikasyon şirketi ve tek kord üreticisine sahibiz. Tüm bu verileri göz önünde bulundurduğumuzda, bankalar için sektörel değerlendirme yaparken ‘Önümüzdeki dönemde Türk şirketleri global dünya düzeninde nasıl bir büyüme stratejisi izleyecek’ buna odaklanmak gerekiyor” diyor.

Tabii bu yeni ortamda, her bankanın büyümede odaklandığı sektörler farklılaşıyor. Biz de fi-nansın her alanından 330 yöneticiden 15 ana sektöre yıldız vermelerini istedik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz