"Tarım kredilerinde liderliğimizi sürdüreceğiz"

Denizbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Tarım kredilerinde liderliğimizi sürdüreceğiz
Tarım bankacılığı alanında özel sektörde öncü ofan Denizbank, 2003 yılından 9 milyon Tl olan kredi kullanım tutarını 2011 sonu itibariyle 2 milyar TL’nin üzerine çıkardı. Denizbank KOBİ ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, kredi yanında verdikleri danışmanlık hizmetiyle de üreticinin yanında olduklarını söylüyor ve “Bu alanda liderliğimizi sürdürmek istiyoruz” diyor. Gökhan Sun
Tarım kredileri alanına 2003 yılında start veren Denizbank, bu gün gelinen noktada tarım kredilerinin toplam nakti krediler içindeki payını yüzde 8’lere çıkararak 2 milyar TL’nin üzerine taşıdı. 2012 yılında da bu oran korunmak ve sektördeki liderliğini devam ettirmek istiyor. Denizbank KOBI ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, tarım sektöründeki potansiyeli ve gelişimleri görüp bu sektöre yatırım yaparak, sektördeki finans hareketlerine farklı ve yeni bir bakış açısı getirdiklerini söylüyor. Sun’un sorularımıza yanıtları şöyle:

Toplam krediler içinde yıllar itibariyle tarıma verdiğiniz krediler nasıl bir eğilim sergiledi?
- Sektörün ihtiyaç duyacağı her türlü tarımsal yatırımı finanse edecek geniş ürün yelpazesine sahibiz. Stratejik öneme sahip tarım sektöründe belirli ölçek büyüklüğüne sahip, öncü ve yol gösterici olacak, kârlılık ilkelerine göre çalışan, katma değeri yüksek üretim yapan gerçek ve tüzel kişi tarımsal işletmelerinin tarımsal bankacılıkla ilgili her türlü hizmet taleplerini karşılıyoruz. Tarımsal kararlarda yol gösterici ve etkin olmalarını, böylece sektörde hak ettikleri yere gelmelerini sağlamak için çalışıyoruz. Tarım Bankacılığına başladığımız 2003 yılında, sektöre kullandırdığımız kredi toplamı 9 milyon TL iken yaklaşık dokuz yıllık periyotta, bugün gelinen noktada yüzde 200’ü aşkın oranla 2 milyar TL’yi aştık.

Tarım kredilerinin, toplam kredileriniz içindeki payı nedir? 2011 ve 2012 verilerini söyleyebiliri misiniz?
- Tarım kredilerimizin toplam nakdi kredilerimiz içerisindeki payı yüzde 8 ‘in üzerinde. 2012 yılında da tarım sektörüne kullandırdığımız kredi tutarını artırarak bu oranı yüzde 8’lerin üzerine çıkartmayı hedefliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz