Yeni CEO'nun büyüme planı

Garanti Bankası yeni genel müdürü Fuat Erbil ile değişim adımlarını, liderlik planlarını ve sektörü masaya yatırdık.

11.03.2016 15:59:100
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni CEO'nun büyüme planı
* Nedir bu yeni stratejik öncelikler?
n Bu, aslında 11 maddelik uzun bir liste. Ana başlıklar içinde servis modelleri, verimlilik, akıllı sermaye yönetimi, büyümeyle ilgili iş kolları, inovasyon ve risk yönetimi gibi başlıklarımız var. Listeyi basite indirdiğimizde 3 bacaklı bir stratejimiz oluyor: Mutlu çalışanlar ki bunu ön plana çıkarma gayretimiz olacak ve aldığı hizmetlerden daha fazla tatmin olan mutlu müşteriler yaratmak önceliğimiz. Üçüncü kalemde ise dünyadaki önceliklerin değişimine uygun yeni arayışlar var. Örneğin müşteri memnuniyetinde ne durumda olduğumuza baktık, iyileştirmek için alacağımız aksiyonları belirledik, hedefler koyduk. Dijitalleşme de önceliklerimiz içinde, burada performans kriteri olarak dijital kanallarımızı kullanan müşteri sayısını artırma ve bu kanaldan sattığımız ürünlerin payının yükselmesi gibi hedefler koyduk.
* Sanıyorum organizasyonda da değişiklikler yaşandı…
 Evet, eş zamanlı olarak organizasyonla ilgili derlenme toparlanma çalışmamız oldu. Garanti ekibinin devamı şeklinde yaptık, reorganizasyona gitmek yerine görevleri birleştirmeye gittik. Benim görevi devralma aşamamda emekliliği duyurulmuş 3 genel müdür yardımcısı arkadaşımız vardı, onlar emekli oldu. Bir de yıl sonu itibarıyla finans fonksiyonunu birleştirerek ikinci bir hamle yaptık. Daha yalın, görev tanımlarının daha net olduğu bir organizasyona geçtik. Bu süreçte kabaca bin adet olan şubemizin müdürüyle 25 toplantıda bir araya geldik, onları dinledik. Tüm çalışanları kapsayan vizyon toplantılarımızı gerçekleştirdik, bankanın geleceğini konuştuk. Stratejimize uygun projelerimize başladık. Öteki taraftan BBVA’nın bizlerle ilgili, iş yapış şeklimize yönelik bilgi ihtiyaçları vardı, onları bilgilendirdik. Karışma anlamında söylemiyorum ama bilgilendirme anlamında bir trafiğimiz oldu. Bu sürede bütçelerimizi yaptık ve hızlı bir şekilde yıla başladık. 
* Peki tüm bu çalışmaların ışığında bankanın yeni rotası nasıl olacak? 
 Bankanın stratejisiyle ilgili radikal bir değişiklik planlamıyoruz. Hiçbir zaman şu alanlar bizim önceliğimiz diyerek tanımlamak istemiyorum. Bu banka, ekonominin en önemli oyuncularından. En büyük uluslararası Türk şirketlerinden en küçük ölçekli şirkete, en varlıklı bireyden daha orta ve düşük gelirli kişilere kadar hizmet veren bir bankayız. Bu stratejimizde bir değişiklik yok.Zaman zaman Türkiye’de belli dönemlerde belli iş alanları daha çok büyüyor. Biz de fırsatları iyi kullanarak, değerimizi de koruyacak şekilde işlerimizi önceliklendiriyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz