Yeni CEO'nun büyüme planı

Garanti Bankası yeni genel müdürü Fuat Erbil ile değişim adımlarını, liderlik planlarını ve sektörü masaya yatırdık.

11.03.2016 15:59:100
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni CEO'nun büyüme planı
Sektörün en büyük özel bankalarından Garanti Bankası, 2015 yılında iki önemli değişimi aynı anda yaşadı. Bankanın hem ana hissedarı hem üst yönetimi değişti. 15 yılı aşkın başarılı bir yönetimin ardından Fuat Erbil, eylül ayında genel müdürlük koltuğuna oturdu. Yeni genel müdürün ilk işi, üst yönetimde daha yalın bir yapıya geçmek ve bankanın stratejik önceliklerini belirlemek oldu. Yeni genel müdür, 11 maddeli stratejik öncelik listesini 3 ana başlıkta özetliyor: Daha mutlu çalışanlar, memnuniyeti daha yüksek müşteriler ve yeni dünyanın getirdiği değişimle verimlilik, dijitalleşme gibi yeni arayışlar. Yöneticinin net olarak verdiği mesaj, kitle bankacılığına devam edecekleri yönünde. “En büyük uluslararası Türk şirketlerinden en küçük ölçekli şirkete, en varlıklı bireylerden daha orta ve düşük gelirli kişilere kadar her alanda hizmet veren bir bankayız. Bu stratejimizde bir değişiklik yok” diyen Erbil, 2016’da bireysel kredilerin karşılıklarına getirilen düzenlemeyle kredilerde yüzde 15-20 arası dengeli bir büyüme planlıyor. Bireysel krediler ve kredi kartı alacaklarında liderliği sürdürmenin net hedefleri olduğunu açıklayan Erbil, “TL ticari krediler segmentinde daha iyi olmamız lazım, KOBİ ve ticari bankacılığı ilgilendiren kredilerden daha iyi pay almamız gerekli” diyerek büyüme alanları da açıklıyor. Eylül başında göreve gelen Garanti Bankası yeni genel müdürü Fuat Erbil ile değişim adımlarını, liderlik planlarını ve sektörü masaya yatırdık:
* 15 yılı aşkın süre bankayı başarıyla büyüten Ergun Özen’in ardından eylül başında göreve geldiniz. İlk olarak bankada ne gibi değişiklikler yaptınız? 
 Öncelikle Garanti Bankası’nın Türkiye’nin her anlamda en önemli kurumlarından biri olduğunu söylemem lazım. Başarılarıyla birçok alanda zirveye ulaşmış bir bankada yönetim devrinden bahsediyoruz. Ergun Bey’in genel müdürlüğünün ardından görevi almam bir yandan büyük onur ve gurur öbür taraftan gayet zor. Görevi aldığınız kişi sektörün en önemli şahsiyetlerinden, o nedenle bir mücadele alanı var. Biz bankayı ileriye götürmeye çalışacağız. Nereden geldiğimizi biliyoruz, aldığımız emanete saygımız sonsuz. Bu yeni dönemde iki önemli değişiklik yaşadık. Hakim hissedar ve üst yönetim değişti. Bu iki alanda oldukça yumuşak ve sorunsuz bir geçiş yaptık. Bu süreçte bankayı daha yukarı götürecek birtakım stratejik önceliklerin netleştirilmesi ve bunlarla ilgili aksiyon planlarının ve performans göstergelerinin belirlenmesine çalıştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz