Rekabetin yeni rotası

Düşük faizli, enflasyonun tek haneli olduğu yeni dönemde, emeklilik fonları yatırımcılar için ciddi bir alternatif haline geldi.

1 OCAK, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Rekabetin yeni rotası

"Düşen faiz oranları, katılımcıların beklentilerini karşılamak için yeni fon alternatifleri sunulmasını zor­luyor. Bu amaçla 2010 yılında 2 yeni fon kurduk. 2011'de bu çalışmalarımız devam edecek. Faiz gelirine duyarlı kesimin BES kapsamına alınabilmesi için yürü­tülen çalışmalar, ilk meyvelerini vermeye başladı. Emeklilik şirketleri hazırlıklarını sürdürüyor. Biz de Al­ternatif Kazanç Fonu ile 2011 yılı içerisinde 10 bin faize duyarlı müşteriyle BES sözleşmesi düzenlemeyi öngö­rüyoruz."


KURUMSAL KATILIM ARTACAK

Avivasa Hayat ve Emeklilik hem fon büyüklüğüyle hem fon sayısıyla liderin en yakın takipçisi. Şirket müş­terilerine 5 farklı fon grubunda 18 fon çeşidiyle hizmet veriyor. Şirketin genel müdürü Meral Eredenk, 2011 yı­lında ürün ve fon çeşitliği yaratmaya devam edecekle­rini söylüyor ve ekliyor:

"Yeni dönemde herkes için cazip olabilecek fonlar yaratmayı planlıyoruz. SPK'nın yeni yönetmeliği ile ka­tılımcılarımız mevcut fonlarının yanı sıra altın, gümüş gibi değerli madenlere ve bakır, alüminyum gibi me­tallere dayalı emeklilik yatırım fonlarına veya gayri­menkul yatırım ortaklıklarına dayalı fonlara kavuşacak."

BES'in büyümesinde kurumsal katılımların çok önemli olduğunu ifade eden Eredenk, yeni dönemde bu alandaki rekabetin de artacağına işaret ediyor ve ek­liyor: "Grup halinde bireysel emekliliğe girmek isteyen şirketler için fonlarımız var. Bu fonları, söz konusu şir­ketlerin genel yatırım ve emeklilik politikalarına göre düzenledik. Önümüzdeki dönemde rekabet açısından bu fonların ön plana çıkacağını görüyoruz."


"BUTİK FONLAR" GELECEK

Yapı Kredi Emeklilik'in katılımcı sayısı 280 bine ulaştı. Fonlarının büyüklüğü de 1,8 milyar TL'yi geçti. Şirket yüzde 15,5 düzeyinde pazar payı ile sektörde 3'üncü sı­rada. Yapı Kredi Emeklilik'in, 3'ü gruplara yönelik ol­mak üzere toplam 10 farklı türde emeklilik yatırım fonu var. Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, 2011'in ilk gününde "Büyüme Amaçlı Es­nek" emeklilik yatırım fonunu 11'inci fonları olarak müşterilerine sunacaklarına dikkat çekiyor ve ekliyor: "Fonlarımızı  zenginleştirmek, farklı segmentlerdeki müşterilerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek için sürekli çalışıyoruz"

Türkölmez, fon tarafında şirketlerin hız artırdığına dikkat çekiyor. 2011 planlarına yönelik ise şu değerlendirmeyi yapıyor: "Yapılan son düzenlemelerle 'fund of funds' dediğimiz fon sepeti tarzındaki fonları BES'de de kurabileceğimizi düşünüyoruz. Bu tür fonlar 2011 yılı için çeşitlilik yaratacak. Mevzuatın izin verdiği öl­çüde, tabii ki müşterilerin tercih ve taleplerine göre fon çeşitlendirmesine gitmeyi planlıyoruz. Bu mevcut fon­larımızın içeriğini ve yatırım stratejisini değiştirmemiz şeklinde de olabilir. Ya da tamamen yeni fonlar kura­rak ilerleyebiliriz. Farklı tercihlere sahip müşterilere ulaşmayı amaçlayan teknoloji fonu, çevreci fon gibi bu­tik fonlar üzerinde de çalışıyoruz."


YENİ DÖNEM NE GETİRECEK?

Garanti Emeklilik de fon tarafında iddialı şirketlerden. Katılımcılarına geniş bir risk algı yelpazesine hitap eden 12 fon sunuyor. Bunların içinde TL'ye veya dö­vize yatırım yapan çeşitli fonlar var. Garanti, riski sev­meyen katılımcılara likit fonlarıyla hitap ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.