Yeni dalga heyecanı

2017’de uygulamaya geçilecek otomatik katılım, BES’i kökten değiştirecek...

11.11.2016 16:19:090
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni dalga heyecanı
ARTI YÜZDE 25 BÜYÜME
Emeklilik şirketi yöneticileri, 2017 yılında otomatik katılıma 250 ya da 100’ün üzerinde olan çalışanı olan şirketler ve tüm kamu personeliyle başlanacağını öngörüyor. 3 yılda da tüm şirket çalışanları bu sisteme dahil edilecek. Bu da bugün BES’te 6 milyon üzerinde olan katılımcı sayısının 2020’ye dek iki katına çıkması anlamına geliyor. Bu yeni fırsat, tüm emeklilik şirketlerine büyüme planlarını yeniden kurgulatıyor. Bugün 10 milyar TL fon büyüklüğü ve 1 milyona yakın katılımcı sayısına ulaşan Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik’in genel müdürü Taylan Türkölmez, “Önümüzdeki 3 yılda yıllık yüzde 20-25 büyüyerek 2020 yılına kadar otomatik katılım olmaksızın 20 milyar TL’ye ulaşmayı hedefliyorduk. Otomatik katılımla eğer katılımcılarda uzun vadeli teşviklerle sistemde kalma yönünde davranış yaratabilirsek bir yüzde 20-25 daha fazla büyümeyi sağlayabiliriz. 2017 yılında otomatik katılıma dahil olması gereken 4-6 milyon çalışan olacağından bizlerin de 500 bin ila 1 milyon katılımcıyı sisteme dahil edeceğimizi öngörüyoruz” şeklinde konuşuyor. BNP Paribas Cardif, otomatik katılımı yönetimde öncelikli gündem haline getirerek orta vadede katılımcı sayısını 500 bine ve fon büyüklüğünü 2 milyar TL’ye ulaştırmayı hedefliyor. Ziraat Emeklilik Genel Müdürü Emin Çubıkcı, “Kamu ve özel iş yerlerinde 45 yaşın altında çalışanlar sisteme topluca dahil olacağından, kanunda yer alan düzenlemeler kapsamında faiz hassasiyeti olan katılımcıların da beklentilerini karşılayacak yeni ürün ihtiyaçları dahil tüm alt yapı ve operasyonel iş süreçlerimizin gelişim alanlarını tespit ettik” diyor.
YENİ BÜYÜME PLANLARI
Sektördeki diğer oyuncular da mevzuatlarla netleşecek oyuna göre planlarını gözden geçiriyor. Bugüne kadar bireysel satış yapılan sistemde, artık kurumsal satışlar öne çıkacağı için şirketler, satış ve sonrası departmanlarını ve banka kanallarını yeniden kurguluyor. Bu mantıkla Anadolu Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, “Halihazırda iş yeri bazlı emeklilik sözleşmelerinin büyüklüğü sınırlı, sektörün büyük bir bölümünü ferdi katılımcılar oluşturuyor. Yeni sistemle iş yeri bazlı katılımlar yoğunlaşacak. Şirketimiz gruba bağlı sözleşme kategorisinde pazar lideri. Otomatik katılım dahilinde oluşacak yeni kurumsal pazarda, en rekabetçi ürün yapısı ve hizmet seviyesiyle konumumuzu sürdürmeyi planlıyoruz” diyor.
Metlife Emeklilik Genel Müdürü Deniz Yurtseven, ana iş ortakları DenizBank ile ilişkisi olan kurumsal müşterilere en etkin şekilde ulaşmak ve kendilerini anlatmak üzere çalışmalarını hızlandırdıklarını aktarıyor. Katılım Emeklilik’in de benzer bir stratejisi bulunuyor. Şirketin genel müdürü Ayhan Sincek, “Kurucu bankalarımız Kuveyt Türk ve Albaraka Türk’ün güçlü kurumsal müşteri ağı mevcut, onlara otomatik katılım için uygun bir emeklilik planı sunmak ve güçlü kurumsal işbirlikleri kurmak için gerekli adımları hızla atıyoruz” diye konuşuyor. Fiba Emeklilik Genel Müdürü Mert, cayma hakkı nedeniyle gelecek planı yapmanın zorlaştığı konusunda da uyarıda bulunuyor: “Planımız bankalarımız, acentelerimiz ve 3’üncü parti ortaklarımız üzerinden çalışarak bu kapsamdaki müşterilere hızlıca ulaşıp pastadan olabilecek en büyük payı almak. Ancak özellikle asgari brüt ücretli çalışanların ne kadarının sisteme devam edeceği merak konusu. Türkiye’nin yüzde 20’lik gelir diliminin yüzde 60’ının borçlu yaşadığını düşünürsek devlet desteğinin ne kadar etkili olacağı soru işareti.”
KÂR HESAPLARI KARIŞACAK
Otomatik katılımla sektörde beliren bir soru da mevcut katılımcılardan eski hesaplarını kapatıp yeni sisteme geçenler olacak mı? Bu konuya Emin Çubıkcı, şöyle bir açıklama getiriyor: “Mevcut portföyümüzün 30’u otomatik katılım kapsamında potansiyel konumunda. 1 Ocak 2017’den önce sözleşmesi bulunan katılımcıların hangi koşullarda katkı payı ödemeye devam edeceği belirlenecek. Her iki sözleşmesine katkı payı ödemek suretiyle birikim yapmak isteyen katılımcılar olacağı gibi otomatik katılım kapsamındaki sözleşmeyle devam edecekler de olacaktır” diyor. Ama net olan şu ki otomatik katılım emeklilik şirketlerinin kâr hesaplarını karıştıracak. Evrim Köksal Arkut, bunu şöyle açıklıyor: “Otomatik katılımda sadece fon işletim kesintisi olacağı düşünülüyor. Bu nedenle ilk etapta kâr marjlarının daralmasını bekliyoruz. Ama katılımcı sayısı hızla artacağından kârlılık, şirketlere göre farklılık gösterecektir. Banka bağlantısı veya kurumsal satış kanalı güçlü olmayan şirketler için düşük kâr marjları zorlayıcı olabilir” diyor. Fiba Emeklilik Genel Müdürü Ömer Mert de aynı fikirde: “Eskiden 1 kişi için satış yapılmaya çalışılırken şimdi 100 kişi ya da 10 bin kişi için el sıkışacaksınız. Gerçi mevcutta da dağıtım kanalı içinde banka olan şirketler daha şanslıydı ama yeni durumla bu fark daha çok açılmış olacak. Emeklilik şirketleri açısından özellikle gelirlerin çok kısıtlı olacağı bir ürün yapısı olacağından ve başlarda fon tutarı da düşük olacağından kârlılık ve finansal anlamda zorlayacak bir dönem.” Taylan Türkölmez, bu dönemde banka kanalı yaygın olan ve kurumsal müşteriler portföyü güçlü olan şirketlerin avantajlı olacağını düşünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz