Yeniler geliyor rekabet artıyor

Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi 2004 yılında 11 şirketle faaliyete başladı.

1 TEMMUZ, 20090
Paylaş Tweet Paylaş
Yeniler geliyor rekabet artıyor

EGM’nin 12 Haziran 2009 tarihli verilerine göre şirket, şu anda yaklaşık 258 bin katılımcıya ve 1 milyar 117 milyon TL fon büyüklüğüne sahip. Bu büyüklüklerle katılımcı sayısında 4, fon büyüklüğünde ise 3’üncü sırada yer alıyor.
Sistemin kurulduğu 2004 yılından bu yana şirket sıralamaları hem katılımcı sayısı hem fon büyüklüğü tarafında sıkça değişti. Bu değişimler hem negatif hem pozitif yönlü oldu. Örneğin sistemin ilk yılını katılımcı sayısında 9’uncu sırada bitiren ING, bugün 153 bini aşan katılımcı sayısıyla 5’inci sırada yer alıyor. Fon büyüklüğü tarafında da Vakıf Emeklilik’in ilk yıldan bu yana 3 sıra yukarı sıçradığı görülüyor.
Diğer yandan sistemin ilk yılını katılımcı sayısı tarafında 6’ncı sırada bitiren Allianz, 12 Haziran itibarıyla 10’uncu sırada yer alıyor. Allianz’ın fon büyüklüğü tarafında da 6’ncı sıradan 8’inci sıraya gerilediği görülüyor. Geçtiğimiz dönemde Koç ortaklığından ayrılarak yoluna yalnız devam etme kararı alan Allianz, yeni dönem için daha iddialı. Allianz Bireysel Sigortalar Direktörü Ömür Şengün şöyle diyor:
“2009 sonunda 72 bin katılımcıya, 464 milyon TL fon büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyoruz. Arkamıza aldığımız global markanın deneyimiyle Türk halkının ilk tercihi olmak için çalışmalarımız hızla devam ediyor.”
YENİ ŞİRKETLERİN PLANI
Geçtiğimiz yıl sisteme 2 yeni şirket katıldı. Bunlardan biri Ergo İsviçre diğeri ise Finans Emeklilik oldu. Ergo İsviçre emeklilik sözleşmelerini Kasım 2008’de satmaya başladı. Aradan geçen 8 aylık sürede sözleşme sayısında yaklaşık yüzde 0,3 pay aldı. Ergo İsviçre Emeklilik ve Hayat Genel Müdür Yardımcısı Volkan Terzioğlu, önümüzdeki 5 yılın sonunda katılımcı sayısı tarafında yüzde 5, fon büyüklüğünde ise yüzde 2,5 pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor ve ekliyor: “Bu hedeflerimize yenilikçi ürünler ve dağıtım kanallarımızdaki genişleme ile ulaşmayı planlıyoruz.”
Sistemin bir diğer yeni şirketi Finans Emeklilik’in hedefinde de daha yüksek pazar payı var. Finans Emeklilik Genel Müdürü Ajlan Sözütek, özellikle sisteme yeni katılımcı sağlama konusunda iddialı olduklarını söylüyor. Finans Emeklilik’in ana stratejisinin banka sigortacılığı kavramı üzerine yapılandırıldığına dikkat çeken Sözütek, şöyle devam ediyor:
“Bireysel emeklilik ürünlerimizi Finansbank şubeleri aracılılığıyla ocak ayından bu yana aktif olarak satışa sunuyoruz. EGM verilerine göre ocak-mayıs döneminde sistemdeki net katılımcı artışının yüzde 10’unu biz gerçekleştirdik. Halihazırda 10 bini aşkın bireysel emeklilik müşterisine ulaşmış durumdayız. 2009 ve sonrasında yeni satışlarda yüzde 9-10 düzeyinde olan pazar payımızı artırarak sürdürmek hedefindeyiz.”
3 ŞİRKET DAHA YOLDA
Önümüzdeki dönem sisteme katılması beklenen 3 yeni şirket daha var. Bunlardan Axa ve Ziraat’ın çalışmalarının devam ettiği biliniyor. Deniz Emeklilik ise geçtiğimiz mayıs ayında faaliyet ruhsatını aldı. DenizEmeklik Genel Müdürü Deniz Yurtseven yasal, teknik ve idari hazırlıkları tamamlayarak en kısa sürede faaliyete geçmeyi hedeflediklerini söylüyor. Sonraki planı ise şöyle özetliyor:
“Yeni satışlarda ilk 5 arasında yer almayı hedefliyoruz. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemin fon büyüklüğüne yansımasını ve dolayısıyla burada da ilk 5 yıl içinde iyi bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz.”
Deniz Yurtseven, Türkiye’de bireysel emeklilik sisteminde alacak daha çok yol olduğu görüşünde. Özellikle vakıf ve sandıklardan sisteme aktarımlar ve hak ediş süresinin yeni dönemde sistemin büyümesine önemli katkı sağlayacağını söyleyen Yurtseven, “10 yıl içinde sistem 5 milyon katılımcıya ulaşabilir” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.