Yenilerin oyun planı

Bireysel emeklilik sistemine son 3 yılda 5 yeni oyuncu katıldı. Hepsinin ortak özelliği, arkalarında güçlü bir banka desteğinin olması. Bu nedenle iddialı hedefleri var. Halk Emeklilik ile Asya Emeklilik, 5 yılda ilk 5’te olmayı planlıyor.

16.11.2014 15:47:510
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilerin oyun planı


BÜYÜKLERLE SAVAŞ
5 yeni oyuncuyu büyüme yolunda güçlü bir rekabet bekliyor. Çünkü lider 4 şirketin sistemdeki katılımcı sayısında yüzde 60,7 ve fon tutarında ise yüzde 70 payı mevcut. Yenilerin bu oyunda en avantajlı yanları, güçlü bankaların iştirakleri olarak bu kanaldan büyüme olasılıkları olması.

“Ölçek ekonomisinin yakalanması şirketin arkasında bir banka desteği olup olmamasıyla doğru orantılı. Özellikle Akdeniz ülkelerinde tecrübe edildiği gibi ülkemizde de bireysel emeklilik ürünlerinin ana dağıtım kanalını bankalar oluşturuyor” diyen Uğur Erkan, dağıtım kanalları arasında banka bulunduran ve kanal yapısını doğru yapılandırmış sektör oyuncularının uzun vadede zirvedeki 4 şirketle nispeten daha kolay rekabete gireceğini düşünüyor.

Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur da Erkan ile aynı fikirde: “Biz şirket olarak Halk Bankası’nın dağıtım kanalı avantajını sonuna kadar kullanarak sektörde bir adım öndeyiz. Tüm ürün geliştirme faaliyetlerinde ortak hareket ediyoruz. Yakın dönemde, Halk Bank şubeleri ve çağrı merkezinden sürdürdüğümüz satış faaliyetlerini web şubesine de taşıyarak dağıtım kanallarını daha da etkin kullanan bir yapıya ulaşacağız” diyor.

Bu oyuncuların dezavantajlarını ise EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Gökhan Gümüşlü, “Bu şirketler arkalarında güçlü bankalar olmasına rağmen öğrenme süreci yaşadıklarından performansları diğerlerine kıyasla zayıf görünüyor” şeklinde açıklıyor.

Ancak Gümüşlü’ye göre önemli artıları da var: “En önemli fırsatları, dokunulmamış müşteri kitlelerini sisteme dahil etmek. Büyüklere kıyasla daha dinamik ve hızlı karar alabilmenin verdiği esneklikle daha iyi kampanyalar yürütebilir ve yeni segmentlere yönelmek konusunda daha verimli olabilirler."

Fiba Emeklilik Genel Müdürü Ömer Mert de bu noktada fonlar arasındaki getiri farklarına dikkat çekerek, “Şirketler olarak iyi getirileri müşterinin fonlarına yansıtamıyoruz. Özellikle fon performansında iyi hizmet sunan şirketler, pazar paylarını artıracak” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz