40 milyar $ mümkün mü?

Faktoring sektörünün 2017’de yüzde 10 büyüyeceği öngörülüyor. Büyümede kilit alan ise tedarikçi finansmanı olacak...

17.02.2017 15:42:020
Paylaş Tweet Paylaş
40 milyar $ mümkün mü?
Elçin Cirik 
ecirik@capital.com.tr

2016, faktoring sektörü için iyi bir yıl değildi. İhracattaki durgunluk, piyasalardaki sıkışma bu alana da yansıdı ve yılın başında planlanan yüzde 10- 15 civarındaki büyüme yakalanamadı. Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkanı Mehmet Cantekin, sektörde işlem hacminin 2016’nın 3’üncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,4 büyüyerek 86 milyar TL’yi bulduğunu açıklıyor. 62 oyuncu ve genişleyen müşteri sayısına sahip sektörle ilgili Cantekin, “Faktoring alacakları yüzde 11 artışla 26,8 milyar TL’ye ulaşıyor. Sektörün aktif büyüklüğü geçen yıla oranla yüzde 9,1 artışla 28,7 milyar TL, özkaynakları ise yüzde 7,8 büyüme ile 5 milyar TL oldu” diyerek güncel büyüme rakamlarını aktarıyor. “Türkiye’nin olağanüstü bir dönemden geçtiği aşikar. Bu dönemde reel sektör, ihracatçı, KOBİ’leri ve tüketicilerinin yanında olmaya devam edeceğiz” diyen Cantekin, 2017 için umutlu. Başkan, büyümenin 2017’de de süreceğini düşünüyor. Sektörün öncü oyuncularının yöneticileri de 2017 planlarını büyüme trendine göre yapıyor.

2017 TAHMİNLERİ
Deniz Faktoring Genel Müdürü Alper Tunga Emecan, 2017’de oyuncularının kredi iştahının yüksekliği ve dinamik yapısı, kısa vadeli işlemlerden beslenmeleri nedeniyle 2016’nın üzerinde büyüme oranlarının oluşacağı düşüncesinde.
Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, sektörün işlem hacmi ve faktoring alacaklarında yüzde 10-15 arasında büyüme öngörüyor. İş Faktoring Genel Müdürü Erdal Acar’ın gelecek yıl için büyüme tahmini ise yüzde 10’da kalıyor. En temkinli tahmin ise Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Bozkurt Çöteli’den yüzde 7 olarak geliyor. Aslında sektör finansal kurumları arasında farklı uygulamaların ortadan kaldırılmasına ilişkin yeni düzenlemeden tam yararlanılabilseydi daha iyi büyüme tahminleri yapılabilirdi. Başkan Mehmet Cantekin, 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesine Dair Değişiklik kanuna faktoring işlemlerinin harç ve damga vergisi istisnasıyla ilgili taleplerinin dahil edilmemesini üzüntüyle karşıladıklarını aktarıyor. Başkan, “Modern bir finansman yöntemi ve tek konusu ticaretin finanse edilmesi olan bir finansal enstrümanın daha fazla desteklenmesini değil sadece eşit koşullarda rekabet imkanı sağlanmasını istiyoruz” diye konuşuyor. Büyümede gelecek yıl için yurt içi işlemlerde tedarikçi finansmanının ve ihracat faktoringinin lokomotif olacağı konusunda tüm yöneticiler hemfikir.

TEDARİKÇİ FİNANSMANI GÖZDE

Tedarikçi finansmanı son 2 yıldır, müşterilerden yoğun talep alan bir ürün. Zaten Birlik, tedarikçi finansmanın daha rahat büyümesini sağlamak adına önemli bir çalışma yürütüyor. FKB Başkan Vekili Çağatay Baydar, bu çalışmayı “Faktoringe konu faturalar Birliğimiz bünyesindeki Merkezi Fatura Kaydı sistemine kayıt ediliyor. Bu belgelerin içinde e-fatura oranı yüzde 50. 3 yılda bu oran yüzde 80’e ulaşacak. Biz elektronik ortamda bir platform hazırlayarak tedarik zinciri finansmanını bu sisteme taşıyacağız” şeklinde anlatıyor. Avrupa’da bazı ülkelerde faktoring hacminin yüzde 60-70’i tedarikçi finansmanından geliyor. Bu yeni sistemle Türkiye’de de tedarikçi finansmanının, Baydar’a göre 3 yıl içinde 40 milyar dolarlık bir hacme kavuşması hedefleniyor. Bu gelişme, oyuncuları da heyecanlandırıyor. Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, 2017’de uygulamaya geçecek yeni projeyle tedarikçi finansmanının öncelikleri olacağını aktarıyor. Kara, “Yeni sistemle tedarikçi finansmanının uluslararası örneklerden de gördüğümüz üzere orta vadede mevcut pazarı büyütmesinin yanında yüzde 50’ye yakın pazar payı almasını bekliyoruz” diyor. Strateji Faktoring Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ataman, bugün sektörün cirosunun yüzde 20’sini oluşturan tedarikçi finansmanında, şirket olarak iyi büyüme yakalayarak 2017’yi 200 milyon dolar ciroyla kapatmayı hedeflediklerini aktarıyor. TEB Faktoring de tedarikçi finansmanının işlem hacminden 2016’daki yüzde 20 payını, 2017’de yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz