Büyük fırsat dönemindeyiz

2014 yıl sonu için sorunlu kredi oranının yüzde 6-6,5 düzeyine çıkmasını beklediğinin de altını çizen Deniz Faktoring Genel Müdürü Mustafa Şahan, sektör ve şirketi için 2014 yılını değerlendirdi...

18 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük fırsat dönemindeyiz

Bu büyümeyi destekleyecek konulardan biri de Eximbank kaynağının artık faktoring şirketlerince ulaşılabilir hale gelmesi olacak. Geçen yıl yaptığımız protokolle aynı bankalar gibi Eximbank kaynağını ihracatçı şirketlere kullandırabileceğiz.

Peki kurlardaki hareket de bu anlamda fak-toring şirketlerinin lehine mi?
İhracat faktoringi için bakarsak işlem hacmini artırmada pozitif bir yansıması olur. Ancak sektörün işlem hacminin yüzde 90’ını oluşturan yurtiçi faktoring işlemlerine olumsuz yansıma ihtimali daha yüksek.

Şirketlerin maliyetlerindeki artış, sorunlu kredi yaratma potansiyelini de beraberinde getiriyor. Türkiye çok dolarize olmuş bir ekonomiye sahip. Küçük ölçekli şirketler bile farkına varmadan kur riski taşıyor.

Bu yıl için gördüğünüz en önemli risk bu, değil mi?
Kurun bu şekilde kontrolsüz arttığı dönemlerde şirketlerin kredilerinde problem yaşama ihtimali artıyor. Sorunlu krediler, faktoring sektörü için en önemli risk. Faktoring sektörü, faizlerin ve kurların yükselmesinden etkilenmeyecek bir şirket segmentiyle çalışıyor gibi görünse de biz büyük firmaların kur riski taşıyan tedarikçileriyle de çalışıyoruz.

Ana firmada yaşanan sıkıntı, tedarikçilerine ve o firmayla çalışanlara kadar geliyor. Geçmişte sektörde bu tip sıkıntıları yaşadık. Dolayısıyla bu yıl, temel sıkıntı şirketlerin yaşanacak sorunları bize yani faktoring şirketlerine yansıtması olacak.

Faktoring şirketleri kazançlarını bir anda kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya gelecek. Bu yıl çok ciddi bir aktif yönetimi, güçlü kredi kültürü lazım.

Bu yıl vadeler aynı devam eder diye düşünüyorum. Sektörün en önemli özelliği, kısa vadeli işler yapıyor olması. Ekonomi stabil olduğunda piyasa vadeyi biraz açar, faktoringde de vadeler açılır. Ama bugünkü gibi kriz ortamlarında tüm şirketler vadeyi kısmaya bakar. Şu anki piyasada vade 90 gün. Bu yıl da bu vadelerle devam eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.