Ödüller sadece bize değil ülkemize de kazandırıyor

TEB Faktoring'in Genel Müdürü Çağatay Baydar, sorularımızı yanıtladı

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ödüller sadece bize değil ülkemize de kazandırıyor


Neden?

- Aldığımız bu ödüller, Türk finans sektöründe başarılı işler yapıldığının tüm dünyaya duyurulması için önemli bir fırsat sunuyor. Aldığımız ödüllerle dünya finans sektörünün dikkatini ülkemize çekmeyi başarıyoruz. Dolayısıyla bu ödüller sadece bize değil ülkemize de kazandırıyor. Biz de TEB Faktoring olarak ülkemize alanında böyle önemli ödülleri kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz.

Ödül almanın şirketiniz için önemini açar mısınız?
- Faktoring sektörünün dünyada 2011 yılı toplam işlem hacmi 2,5 trilyon dolar. Türkiye, dünyada faktoring alanında 12'nci sırada. 50 milyar Euro'ya ulaşan işlem hacmine sahibiz. Dünyada 50 yıldır kullanılan bir ürün olmasına rağmen Türkiye'de sadece 20 yıllık bir geçmişi var. Faktoring işlemlerinin global anlamda yüzde 75'i başta İngiltere, Fransa ve Almanya olmak üzere gelişmiş ülkelerde gerçekleşiyor. İlk sırada yer alan İngiltere'nin sadece tek başına işlem hacmi 225 milyar Euro'yu buluyor. İlk 10 ülkede, faktoringin ülkelerin GSMH'sindeki payı da yüksek. Türkiye'de faktoring sektörünün son yıllardaki gelişimi sevindirici olmakla birlikte, GSMH'den aldığı pay yüzde 6'lar seviyesinde kalıyor. Bu, daha gidecek çok yolumuz olduğunun açık göstergesi. Dolayısıyla ülke olarak bu alanda yeni yeni gelişmeye başlıyoruz. Bu gelişme süresince TEB Faktoring'in de önemli bir rolü olduğunu düşünüyorum. Faktoring sektörünün Türkiye'de sadece 20 yıla yakın bir geçmişe sahip olmasına rağmen, bu alanda bir Türk şirketinin, sektörün en önemli otoritelerinden biri olan FCI tarafından her yıl ödüle layık görülmesi bunun en güzel kanıtı. Üç yıldan bu yana ihracat faktoringinde dünyanın en iyisi seçilmek, Türk faktoring sektörünün gelişimine olan katkımızın da önemli bir tescili diye düşünüyorum. Aynı zamanda aldığımız bu ödüller ciddi bir de sorumluluk getiriyor. Her zaman bu başarıları daha da yukarı taşımamız gerekiyor. Bu nedenle TEB Faktoring olarak çıtamız çok daha yüksek. Yeni hedeflerimiz için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz.

ÇALIŞAN PERFORMANSINI DA ETKİLİYOR"
Aldıkları ödüllerin gerek Türkiye'de gerekse uluslararası arenada ne kadar başarılı faaliyetler yürütüldüğünün bir kanıtı olduğunu söyleyen Çağatay Baydar, TEB Faktoring ailesi olarak yürüttükleri tüm operasyonlarda, sahip oldukları takım ruhunu korumaya özen gösterdiklerine vurgu yapıyor.

RAKİPLERDEN FARKI
"Bilgi ve deneyimimizi müşterilerimiz için kazanca dönüştürmek adına yüksek standartlarda hizmet sunuyoruz. Bizi rakiplerimizden ayıran bu özelliklerimiz, doğal olarak başarıyı ve ödülleri de beraberinde getiriyor" diye konuşan Baydar ödülün müşteriler için yarattığı farkı ise şöyle ifade ediyor: "Günümüzde daralan kâr marjları fiyat anlamında tüm şirketleri neredeyse eşit şansa sahip kılıyor. Ancak ödüllü şirket olmak müşterilerin gözünde kesinlikle bir fark yaratıyor ve daha iyi hizmet alacakları olgusunu daha da pekiştiriyor."

ÇALIŞANLARIN BAKIŞI
Ödüller nedeniyle çalışanların, öncelikle çalıştıkları kurum ile gurur duyduklarını ve aidiyet duygularında artış yaşandığını ifade eden Baydar çalışanların motive olduklarını ve bunun da performanslarına pozitif olarak yansıdığını anlatıyor. Şirket bu nedenle de aldığı ödülleri hem müşterileri hem çalışanları nezdinde ön plana çıkarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz