Ödüller sadece bize değil ülkemize de kazandırıyor

TEB Faktoring'in Genel Müdürü Çağatay Baydar, sorularımızı yanıtladı

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Ödüller sadece bize değil ülkemize de kazandırıyor
1997 yılında Türkiye Ekonomi Bankası'nın (TEB) bir iştiraki olarak yurtiçi ve yurtdışında faktoring hizmeti vermek üzere kurulan TEB Faktoring, bugün 6 milyar TL iş hacmine ulaşmış bir kurum. 2011 yılında müşteri adetleri 11 bin seviyelerine ulaşan TEB Faktoring'in Genel Müdürü Çağatay Baydar, 2012 yılı için de faktoring sektöründe hem işlem hacmi hem müşteri sayısı bakımından yüzde 25-30 civarında bir büyüme beklediklerini söylüyor. Türkiye'nin ihracatının yüzde 1'ine aracılık ettiklerini, 2011 yılında gerçekleştirdikleri büyüme ile muhabirli işlemlerde Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise 2'nci ihracat faktoring firması konumuna geldiklerini söyleyen Baydar, başarılarının ödüllerle de tescil edildiğini ifade ediyor. Zira şirket 3 senedir dünyanın en büyük faktoring organizasyonu olan Factors Chain International (FCI) tarafından "En İyi İhracat Faktoring Şirketi" seçiliyor. "Günümüzde daralan kâr marjları fiyat anlamında tüm şirketleri neredeyse eşit şansa sahip kılıyor. Ancak ödüllü şirket olmak müşterilerin gözünde kesinlikle bir fark yaratıyor ve daha iyi hizmet alacakları olgusunu daha da pekiştiriyor" diye konuşan Baydar sorularımızı yanıtladı:

Şirketlerinizin aldığı ilk ödül neydi?
- Cep Faktoring uygulamamız ile TEB A.Ş. tarafından her yıl düzenlenen İcat Çıkar yarışmasında 2008 yılının "En yenilikçi, Yaratıcı TEB Grup Şirketi" ödülünü aldık.

Sonrasında hangi ödüller geldi?
- Bünyesinde 68 ülkeden 254 faktoring şirketini barındıran dünyanın en büyük faktoring organizasyonu olan Factors Chain International (FCI), 2009 ve 2010 yılında olduğu gibi 2011 yılında da TEB Faktoring'i "En İyi İhracat Faktoring Şirketi" ilan etti. TEB Faktoring yüzde 97,9 not oranı ve "mükemmel derece" ile bu yıl da ihracat alanında dünyanın en iyisi seçilmiş oldu. Ben de daha önce başkan yardımcılığını yürütmekte olduğum FCI'ya başkan olarak atandım.

Sizin için en önemli ödül hangisiydi?
- TEB Faktoring olarak, 3 yıldır dünyanın en iyi ihracat faktoringi yapan şirketi seçiliyoruz. Aynı zamanda üst üste 3 yıl boyunca bu unvana layık görülen ilk şirketiz. Sahip olduğumuz ödüller uluslararası piyasalardaki yüksek başarılarımızın tanınması için önemli bir gösterge. TEB Faktoring olarak ihracat alanındaki başarılarımızın FCI gibi güçlü bir kurum tarafından üç yıldan bu yana dünyanın en iyisi olarak tescil edilmesi büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı. Yurtdışından alınan ödüllerin ayrı bir anlamı olduğunu düşünüyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz