Tabana yayılma trendi sürüyor

Faktoring sektörünün yeni trendlerini, ilk 6 ay rakamlarını ve gelecek planlarını Finans Faktoring Genel Müdürü Nergis Ayvaz Bumedian ile konuştuk:

16.11.2014 19:44:240
Paylaş Tweet Paylaş
Tabana yayılma trendi sürüyor
Faktoringde değişim rüzgarları esiyor. Değişimin iki ayağı var. İlki, artık faktoring şirketleri verdikleri tahsilat ve garanti hizmetlerinden de gelir elde edecek. Finans Faktoring Genel Müdürü NERGİS AYVAZ BUMEDİAN’a göre 5-6 yıl içinde bu gelirler bilançoların yüzde 50’sine ulaşacak.

İkinci değişimi ise şirketlerin portföylerini çeşitlendirmesi oluşturuyor. Kurumsal iş yapanlar KOBİ’lere; küçükler de orta boydaki şirketlere yöneliyor. Bumedian, “Müşteri adedindeki artış, tabana  yayılma trendini gösteriyor” diyor.

Faktoring sektörü zorlu geçen 2013 sonrası bu yılın ilk 6 ayında toparlanma trendine girdi. Sektörün işlem hacmi ilk 6 ayda, 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 20 büyüdü. 2014 sonu için de 100-110 milyar TL arasında bir hacimle yüzde 15 büyüme öngörülüyor.

Aslında faktoring, bu yıl güçlü bir değişim içinde. Sektörün öncü şirketlerinden Finans Faktoring’in genel müdürü Nergis Ayvaz Bumedian, şirketlerin strateji değişikliği yaparak portföylerinde çeşitliliğe gittiklerini anlatıyor.

“Pazar payı dağılımı nedeniyle şirketlerin farklı segmentteki müşterilere gitmeye başladığını görüyoruz. Kurumsal iş yapanlar, KOBİ’lere iniyor; küçükler de pazar paylarını artırmak adına daha orta boydaki şirketlere gidiyor" diyor. Bu yıl sonunda 65 binden ilk yarıda 80 bine çıkan müşteri adedindeki bu artış da tabana yayılma trendini ortaya koyuyor.

Bumedian, sektöre ivme katacak bir diğer değişime daha dikkat çekiyor. “Faktoring şirketleri artık sadece finansman üzerinden para kazanmayacak” diyen yönetici, artık verdikleri tahsilat ve garanti hizmetlerinden de gelir elde edeceklerini söylüyor. Faktoring sektörünün yeni trendlerini, ilk 6 ay rakamlarını ve gelecek planlarını Finans Faktoring Genel Müdürü Nergis Ayvaz Bumedian ile konuştuk:

2014 ’ün ilk yarısı sektörünüz için nasıl geçti?
Sektörde, 77 şirket olarak faaliyet gösteriyoruz. 2013 sonunda toplam 319 şubeye ulaştık. Bu yılın ilk 6 ay hacimlerinde, 2013 sonuna göre yüzde 7 büyüme görüyoruz. 2013’ün ilk 6 ay verilerine göre ise sektör büyüklüğü yüzde 20 arttı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.