"KGF" oyunu değiştirecek

Bankalardan sonra leasing şirketleri de haziran ayı itibariyle KGF destekli işlem yapmaya başladı. Ancak izni sadece banka iştiraki şirketleri aldı...

16.10.2017 16:17:000
Paylaş Tweet Paylaş
"KGF" oyunu değiştirecek

YENİ MÜŞTERİ KAZANDIRACAK 

Tabii 2018’de daha yüksek limitler verildiği takdirde KGF’nin yarattığı hızlandırıcı ivmenin oranı daha da artacak. QNB Finans Leasing Genel Müdürü Metin Karabiber, “Esas etkiyi ilave açılacak limitlerle 2018 ve sonrasında görebiliriz. Sektör cirosunda ve kazanılan yeni müşteri adedinde yüzde 10’luk artış sağlayabilecek” yorumunda bulunuyor. Gerçekten de KGF işlemleri, sadece işlem hacminde değil sektörün yeni müşteriyle buluşması noktasında da önem kazanıyor. Fatih Torun, sektörün bugün 60 bini aşkın müşteri sayısında yeni ve özellikle KOBİ segmentinde şirketlere ulaşmada KGF destekli işlemlerin muhakkak olumlu etkisinin görüleceğini aktarıyor. Banka iştiraki leasing şirketleri de bu yeni ortamda kendilerine yeni hedefler belirliyor. “KGF tarafından şirketimize tanımlanan başlangıç limitini mümkün olan en kısa sürede kullandırmayı hedefliyoruz” diyen Fatih Torun, bu şekilde 300 kadar yeni KOBİ müşterisini portföylerine katacaklarını açıklıyor. Torun, bu işlemlerde özellikle üretim makinelerine destek sağlayacağının da altını çiziyor. Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar, KGF desteğiyle KOBİ’lere ağırlık vermeye devam edeceklerini ve verilen limitlere bağlı olarak 2018’de KGF destekli işlemlerin şirket işlem hacmine yüzde 3 ek büyüme getireceğini söylüyor. Garanti Leasing ise KGF destekli işlemlerde iş ve inşaat, tekstil, metal işleme ürün gruplarına odaklanmayı planlıyor. QNB Finansleasing Genel Müdürü Metin Karabiber, hedeflerini “KOBİ segmentindeki odağımızı sürdürerek KGF işlemlerinin 2018’de şirket cirosunda ve kazanılan yeni müşteri adedinde yüzde 10’luk bir artış sağlayacağını düşünüyoruz” sözleriyle özetliyor.


“FİNANSMAN İÇİN EN DOĞRU MODEL”
METİN KARABİBER / QNB FİNANSLEASİNG GENEL MÜDÜRÜ

ÖNEMLİ BİR İŞLEV
Türkiye’nin yeterli istihdam yaratabilmesi için düzenli ve dünya ortalamasının üzerinde ekonomisini büyütmesi gerekiyor. Leasing sektörü de doğası gereği büyüme yaratan yatırımları finanse ettiği için Türkiye’nin büyümesinde önemli finansman araçlarından birisi. KGF, bu yatırımların finansmanında gerekli uzun vadeli kredilerin oluşumunda vereceği kefaletle çok önemli bir işlemi yerine getirecek.
ASIL ETKİ 2018’DE KGF ilk kez leasing şirketleri üzerinden finansman yaratacak. Yatırımların finansmanı için en doğru model bu. Şu anda leasing şirketlerine KGF tarafından tanınan limit, sektörün yıllık cirosunun yüzde 5 seviyesinde. Ancak sistemi doğru hareket ettirebildiğimizde yatırımlar için KGF’nin vereceği ilave kefalet limitleriyle anlamlı büyümeleri, 2018 yılında görmeye başlayacağız.“LİMİTLER DAHA YÜKSEK OLMALI”
ÜNAL GÖKMEN GARANTİ LEASİNG GENEL MÜDÜRÜ

DOĞRU SEGMENTE DESTEK 
Leasingi en çok KOBİ segmenti kullanıyor. Sağlanan KGF desteğiyle KOBİ’lerin leasingle yapacakları yatırımlarda teminat kolaylığı sağlanıyor. Böylelikle KOBİ’lerin leasing sektörü içerisindeki kullanım payının artması, KOBİ’ler için birçok avantaj sunan finansman alternatifimizin sektöre yeni müşteriler kazandırması bekleniyor.

İSTİHDAMA KATKI Leasing sektörünün yıllık yeni işlem hacmi yaklaşık 20 milyar TL. KGF teminatı direkt satıcılara ödeme yaparak yatırım finansmanına doğrudan katkı sağlıyor. Sektörümüzün yatırımı birebir finanse ettiği göz önüne alındığında leasing sektörüne verilen limitin daha fazla olması durumunda KOBİ’lerin yatırımlarının daha fazla olması, üretimin ve dolayısıyla istihdamın daha yüksek olması kaçınılmaz. KGF limitlerinin leasing sektörü için daha yüksek olması gerektiğini düşünüyoruz.
BİR ADIM ÖNE ÇIKARIR Leasing sektörünün önemli oyuncularını banka iştirakleri oluşturduğundan, bu alandaki rekabette bir farklılık olacağını düşünmüyoruz. Ancak KGF desteklerinin Garanti Leasing gibi üretimi ve büyümeyi destekleyen leasing şirketlerini bir adım öne çıkaracağını tahmin ediyoruz.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.