"KGF" oyunu değiştirecek

Bankalardan sonra leasing şirketleri de haziran ayı itibariyle KGF destekli işlem yapmaya başladı. Ancak izni sadece banka iştiraki şirketleri aldı...

16.10.2017 16:17:000
Paylaş Tweet Paylaş
"KGF" oyunu değiştirecek

Elçin Cirik

ecirik@capital.com.tr

Leasing sektörü, yeni işlem hacminde 2016’yı yüzde 8 artışla 18,6 milyar TL büyüklükle kapattı. Sektör yöneticileri, 2017 yılında da yeni işlem hacminin yıllık yüzde 20-25 artış yapacağını öngörüyordu. Bu yılın ilk verileri de bu öngörüyü doğruluyor. Finansal Kurumlar Birliği Başkanı Mehmet Cantekin, sektörde işlem hacminin 2016 yılı ilk 3 ayında 40 milyar TL iken 2017’nin aynı döneminde 50 milyar TL’ye çıktığını açıklıyor. Yani yüzde 25’lik bir büyüme mevcut. Kârlılıkta ise yüzde 20’ye yakın artış var. Haziran ayı itibariyle leasing sektörü, müşterilerine Kredi Garanti Fonu (KGF) ile destek vermeye başladı. KGF destekli işlemlerin, büyümeleri hedeflenen rakamlardan daha da yukarı taşıması bekleniyor.

KİME İZİN VAR?

Yalnız burada önemli bir nokta var ki bu sektörde rekabetin yönünü de değiştirecek. Bugün sadece banka iştiraki olan leasing şirketlerinin KGF destekli leasing işlemi yapmasına izin veriliyor. “KGF’den yeterli oranda faydalandığımızı söyleyemeyeceğim. Tüm birlik üyelerimizin KGF kefaletinden faydalanması adına çalışmalarımız oldu” diyen birlik başkanı Mehmet Cantekin, banka iştiraki olan leasing ve finansman şirketlerinin bankaların sağlamış olduğu sermaye çerçevesinde KGF’den faydalanmasının yolunun açıldığını belirtiyor. Aslında banka iştiraki olmayan leasing ve finansman şirketlerinin de KGF’den faydalanması yönünde Bakanlar Kurulu kararı çıkmasına rağmen KGF ile mutabık kalınamadı. Çünkü KGF, tüm şirketlerin 5 milyon TL asgari sermaye sağlaması şartıyla destekten yararlanabileceğini açıkladı. Dolayısıyla banka iştiraki olmayan oyuncular için KGF’nin işlem hacimlerinde maalesef bir etkisi olmayacak. Bu tablo, KGF destekli işlemlerin sadece 10 kadar büyük oyuncu tarafından yapılabileceği sonucunu doğuruyor. Bu kararla piyasadaki önemli oyunculardan Deniz Leasing bile bu oyunun dışında kaldı. Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın, “Deniz Leasing’in ortaklık yapısı yüzde 51 Denizbank AG ve yüzde 49 Denizbank. Denizbank AG’nin ortaklık yapısı da yüzde 100 Denizbank olmasına rağmen ilk ortaklığa bakıldığından KGF kaynaklı kredilere aslında ana ortağımız Denizbank’ın şemsiyesi altında katılamıyoruz” diye konuşuyor. 

OLUMLU ETKİ 

Bugün leasing şirketlerine KGF tarafından tanınan limit, sektörün yıllık cirosunun yüzde 5’i seviyesinde. Bu nedenle bu yıl için KGF’nin yıllık sektör büyümesine yüzde 3-5 arasında artı katkı yapması bekleniyor. Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun ve Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, bu yeni gelişmenin 2017 işlem hacminde yüzde 3 gibi bir ek getireceğini öngörüyor. Ziraat Leasing Genel Müdürü Sinan Çevik’e göre de KGF, leasing sektöründe bu yılın sonunda yüzde 5-10 arasında artı büyümeye yaratacak. Bu olumlu etki, ilk işlemden görünmeye başladı. Öyle ki KGF nezdinde sektörde ilk işlemi gerçekleştiren Yapı Kredi Leasing’in genel müdürü Torun, “KGF teminat eksikliği hisseden firmaların sorununu çözmeye yönelik bir ürün olduğundan bu tarz firmaların taleplerinin KGF ile olumlu değerlendirilmesi, doğal olarak iş hacmimiz ve adetlerimize olumlu yansıyor” yorumunu yapıyor. “KGF teminatının en sağlıklı kullanacağı alan leasing. Çünkü yatırımların nereye gittiği öngörülebiliyor ve banka kredilerinde yaratılan spekülasyonlarda olduğu gibi farklı amaçlarla kullanımın önüne ancak leasing KGF kredisiyle geçebiliriz” diyen Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar, KGF ile yapılan sözleşme içeriklerinin leasinge uyarlanması zaman aldığından asıl büyüme etkisinin 2018’de görüleceğini düşünüyor. Akpınar, limitlere bağlı olarak 2018’de KGF destekli işlemlerin sektörde artı yüzde 5 büyüme getirmesini öngörüyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz