"Küçüklerin ilgisi artıyor"

Yatırım iştahının azalması leasingde büyüme sancıları doğuruyor. Bu yılın ilk çeyreğinde sektörde işlem hacmi yüzde 10 düştü. Deniz Leasing’in genel müdürü KAHRAMAN GÜNAYDIN, yılın ilk 9 ayı için de çok umutlu değil: “İkinci çeyrekte işlem hacmi, birinci çeyrekten de düşük olacak. Ancak eylülde bir toparlanma olur” diyor. Sektörü payı yüzde 20’ye varacak “Sat geri kirala” ürününün kurtaracağını söylüyor ve önemli bir trende dikkat çekiyor: “Sözleşme büyüklükleri düşüyor, ilk çeyrekte geçen yıla göre yüzde 39 küçülme var. Bu da KOBİ odaklı büyümeyi gösteriyor.”

28.09.2015 15:16:110
Paylaş Tweet Paylaş
"Küçüklerin ilgisi artıyor"

* Bu yıl hangi üründe büyüme bekliyorsunuz? 
Sektörde önemli bir talep, sat geri kiralaya geliyor. 2014’te sat geri kiralanın işlem hacmi 2 milyar dolar oldu. Bu yıl için tahminim de bu alanda hacmin 2,5 milyar doların altında olmayacağı yönünde. Bugün sektörün toplam işlem hacminin yüzde 15’i sat geri kirala ürününden geliyor. Ama yeni işlemlere bakarsak ilk çeyrekte payı yüzde 25’in üzerine çıkıyor. Yani her 4 işlemden biri sat geri kirala ürününden geliyor. 
*Yılın ikinci yarısı için bu artış devam eder mi? 
Bu yılın sonuna kadar bu ürünün payı artar. Hatta yeni işlemlerde payı yüzde 30’a kadar çıkar. Toplam işlem hacminde de sat geri kirala payının yüzde 20’ye yaklaşacağını düşünüyorum. Sat geri kirala doğru uygulanırsa çok güzel bir ürün, ama tehlikeleri de var. Teşviklerin sonradan terse dönme ihtimali mevcut. Bu ürünü alan şirketin de leasing firmasının da bu riski bilerek sat geri kirala yapması gerekiyor. Tabii gayrimenkul olması nedeniyle güvenli bir varlık riski alıyorsunuz; yeter ki gayrimenkul likide problemsiz dönebilsin. Bu ürün, birçok leasing firmasının iştahını kabartıyor. Ama riskleri nedeniyle şirketlerin işlem hacimlerinde belli bir payda kalması gerekiyor. 
* Bu ürünle yeni müşteri sayısı artıyor mu? 
Evet, sat geri kirala yeni müşteri de kazandırıyor. Örneğin bizim yeni müşterilerimizin yarısına yakını bu ürünle geldi. Sat geri kirala ile gelen pek çok firmanın makine yatırımlarını veya araç kiralamalarını da biz alabiliyoruz. Son 1,5 yıldır bu durum sektör için önemli bir trend. Sektörde ortalama sözleşme büyüklüklerinin düşmesi de bir başka trend. Sektörde ilk çeyrekte 5 bin 341 adet işlem gerçekleşti. Leasing sözleşmelerinin noterde imzalanması şartının kalkmasıyla sektörde küçük hacimli iş sayısı da beklenildiği gibi artışa geçti. İlk çeyrek rakamlarına göre ortalama sözleşme büyüklüğü 275 bin dolar. Bu rakam 2014’ün ilk 3 ayında 383 bin dolardı. Sektörde ortalama büyüklükler düşüyor. Bu da leasing şirketlerinin daha yaygın şekilde daha çok müşteriye gittiğini gösteriyor. Sektörün KOBİ odaklı büyümesini, KOBİ’lere yöneldiğini bu göstergeden görebiliyoruz. 
* Tüm bu tabloda kâr nasıl gidiyor? 
İlk çeyrekte sektör, toplam 203 milyon TL kâr elde etti. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre daha iyi. Gerçekleşen kâr, sektörü mutlu etti. Biz de yıl sonunda geçen yıla göre kârda yüzde 10 artış sağlayacağız. l 2014 yıl sonu sorunlu kredi oranı yüzde 6,7’ydi. Bugün için oran kaç? n Sektörde bugün oran, yüzde 6,8. Bu, yüksek bir oran ama leasing sektörü bankalar kadar rahat sorunlu kredi satışı yapamıyor. Bu oran yılların birikimiyle oluşuyor. Bu yıl sonunu da aynı oranla bitireceğimizi sanıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz