Şaşırtan yükseliş

Bankacılık dışı finans alanında faaliyet gösteren 11 kamu oyuncusu, sektörlerinde iddialı hedeflerle büyümeye odaklanıyor.

15.08.2014 15:08:200
Paylaş Tweet Paylaş
Şaşırtan yükseliş


Bu şirketler güçlü bir büyüme grafiğine de sahip. Bu yılın ilk 4 ayında, 9 Mayıs verilerine göre kamu BES şirketlerinin katılımcı sayısındaki payı 1 puan artışla yüzde 14’e ulaşıyor. Kamunun fon tutarında payı da yüzde 9,71’e yükseliyor.

Tunç Akyurt, kamu şirketlerinin katılımcı sayısındaki güçlerinin bağlı oldukları bankalardan kaynaklandığını söylüyor. “BES satışlarının yüzde 70’i banka kanalından yapılıyor. Bu oran kamuda daha yüksek” diye konuşuyor.

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan da “VakıfBank’la son 3 yılda banka sigortacılığı üzerinden satış hacmimiz 10 katın üzerinde büyüdü. Satışlarımızdaki bankasürans oranı yüzde 26’dan yüzde 72’ye ulaştı” diyor.

SEKTÖRDEN HIZLI BÜYÜME
Uzmanların değindiği gibi kamu bankalarının mevcut bireysel tabanları, birçok özel bankanın mevcut tabanından çok daha büyük. Cemal Ererdi, bu şirketlerin organik ilişkide olduğu 3 bankanın toplam şube sayısı içinde yüzde 30 ağırlığı olduğunu söylüyor.

2013’te katılımcı sayısındaki 1 milyon kişiye aşkın artışın yüzde 23’ünün kamu emeklilik şirketlerinden geldiğine değiniyor ve ekliyor: “Bu karşılaştırmayla bu şirketlerin henüz özel şirketlere kıyasla potansiyellerini tam olarak yansıtmadıklarını ve önümüzdeki dönemde kamu şirketlerinin ağırlığında artış olmasının sürpriz olmayacağını söyleyebiliriz.”

BES yöneticileri, bu üç şirket için önümüzdeki 2-3 yılda sektörden daha hızlı, ardından da paralel bir büyüme bekliyor. Bu şirketlerin rekabet anlamında eksiklikleri, BES satışı sonrasında verilen hizmetin hızı ve finans dışı avantajların çeşitliliği olarak görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.