Yeni yasa yaradı, büyüme sürüyor

Murat Alacakaptan ile sektörün yasa sonrası ilk yılda performansını ve şirket olarak hedeflerini konuştuk.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni yasa yaradı, büyüme sürüyor
Leasingde 2010’da başlayan büyüme trendi sürüyor. 2013’ün başında yürürlüğe giren yeni yasa da büyümeyi destekliyor. Yeni yasayla gelen sat-geri kiralanın olumlu etkisi de görülmeye başlandı. Sat-geri kirala işlemlerine konu olan gayrimenkul alanında güçlü bir hareketlenme var. Finans Leasing Genel Müdürü Murat Alacakaptan, “Sektörde sat-geri kirala işlemleri çok hızlı artış gösterdi. 2012’de gayrimenkul alanın sektörde payı yüzde 7’ydi. Bu yılın ilk yarısında yüzde 16 pay aldı. Bu yüzde 9’lük büyümenin büyük ağırlığının sat-geri kirala işlemlerinden geldiğini düşünüyorum” diyor.

Leasing sektörü, bu yılın ilk 6 ayını güzel rakamlarla kapattı. Bu yılın başında sat-geri kirala, operasyonel leasing, yazılım leasingi gibi yemlikler getiren 636i sayılı kanun ile sektör büyümeyi yakaladı. 2013’ün ilk 6 ayında, geçen yılın ilk yarısına göre sektör, 3,3 milyar dolar ciro yaparak yüzde 13 büyüdü. Bu yukarı yönlü trendde sat-geri kirala işlemlerinin büyük katkısı var. Sektörün beşinci oyuncusu Finans Leasing’in genel müdürü Murat Alacakaptan, “Yeni kanun sonrası en çok işlem artışı gördüğümüz alan, sat-geri kiralamaya da konu olan gayrimenkul grubu oldu” diyor.

Gayrimenkul işlemleri bir klasik leasing yoluyla bir de sat-geri kirala modeliyle yapılabiliyor. Bu yılın ilk 6 ayında gayrimenkul grubu sektör cirosunun yüzde 16’sını oluşturdu. Alacakaptan, “Bu grubun içinde ne kadarının sat- geri kirala işlemlerinden geldiği şu an için tam bilemiyoruz. Ancak burada çok güçlü bir büyüme mevcut. 2012 yılının ilk 6 ayında klasik gayrimenkul leasing işlemleri toplamı 185 milyon dolardı. 2013 yılı yarısında ise bu rakam, sat-geri kirala işlemleriyle birlikte 530 milyon dolara çıktı” diye konuşuyor. Alacakaptan’a göre operasyonel leasing ve yazılım leasinginde talep oluşması için ise biraz daha zaman gerekiyor. Finans Leasing Genel Müdürü Murat Alacakaptan ile sektörün yasa sonrası ilk yılda performansını, büyüyecek alanları ve şirket olarak hedeflerini konuştuk:

Capital: Bu yıl leasing sektörü için nasıl geçiyor?
2013 yılının ilk 6 ayında, 2010 yılından beri olan yukarı yönde trend devam ediyor. 2012 yılının ilk 6 ayıyla karşılaştırdığımızda, bu yılın ilk yarısında sektör cirosu dolar bazında yüzde 27 artış gösterdi. Bu yılın ilk 6 ayında 3,3 milyar dolar ciro yakalandı. Geçen yıl aynı dönemde bu rakam 2,6 milyar dolardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.