Zayıf başladık, Eylülde hızlanırız.

2014’ü dolar bazında yüzde 9 büyümeyle kapatan leasing sektörü, bu yıla zayıf başladı. “Yılın ilk 2-3 ayı yatırımlar açısından zayıf gidiyor” diyen İş Leasing’in genel müdürü HASAN BOLAT, özellikle inşaat ve iş makinelerinde durgunluk olduğuna dikkat çekiyor. Sektörün ilk aylarda geçen yılın gerisinde bir performans gösterdiğini söylüyor. Ancak yönetici, bu yıl sat geri kiralanın yanında enerji ve demiryolu yatırımlarıyla seçim sonrasında ciddi bir hareketlenme bekliyor.

27.04.2015 11:38:410
Paylaş Tweet Paylaş
Zayıf başladık, Eylülde hızlanırız.

"SEKTÖRE YABANCI İLGİSİ VAR, BANKA HAKİMİYETİ KORKUTUYOR"
YABANCILAR DAHA ÇOK GELİYOR
Leasingin yatırımlardan aldığı payın düşük olması yabancıların iştahını kabartıyor. Bize sürekli Japon, Alman ve İngiliz şirketler görüşmeye, pazarla ilgili fikir almaya geliyor. Ancak pazardaki Türk bankalarının hakimiyetini görünce “Bir düşünelim” deyip gidiyorlar. İleride küçük oyuncular, yabancılar tarafından satın alınabilir. 
HEDEF BANKA KÂRLILIĞI Yalnız sektörde yüksek kâr marjları yok. 2014’te sektör toplam 526 milyon TL kâr etti; özkaynak kârlılığı yüzde 9,2, aktif kârlılığı da yüzde 1,7 oldu. Biz kârlılığımızı Türk bankacılık sistemiyle karşılaştırıyoruz. Bankaların kâr oranlarına yaklaşmamız gerekiyor. Bu yıl kârların daha düşeceğini tahmin ediyorum, çünkü yatırımların düşmesi nedeniyle sığlaşan bir pazar ve artan fiyat rekabeti var. 
YENİ DÜZENLEME BEKLENTİSİ Kârda da temel sorun, kaynak temini. Kaynağı ucuza sağlayabiliyorsanız kârlılığı sürdürebiliyorsunuz. Şimdi önümüzde Birliğin çalıştığı bir yasa taslağı var. Bankalarla finansal şirketler arasındaki kaynak temini dezavantajının eşitlenmesi için çalışıyoruz. Bu yıl bu yasanın çıkacağını sanıyoruz. Bu da sektöre bir rahatlama sağlar ve mutlaka büyüme getirir.

"BU YIL YÜZDE 20 BÜYÜYECEĞİZ"
RAKAMLAR
2014 yılında 728 milyon dolarlık sözleşme imzalayarak ciromuzu yüzde 49 artırdık. Aynı dönemde İş Leasing’in imzaladığı sözleşme adedi, bir önceki yıla göre yüzde 47 artışla 1.551 adede ulaştı. Net leasing alacaklarımız da 2013 yılına göre yüzde 18 artarak 1 milyar 201 milyon dolar oldu. Net leasing alacaklarına göre pazar payımızı yüzde 9,5’e çıkardık. Net kârımızı yüzde 48 artırarak 72 milyon TL seviyesine yükselttik. 
HEDEFLER Bu yıl da aynı büyüme trendiyle devam etmek istiyoruz. İşlem hacminde yüzde 20 artış bekliyoruz. 2015’te özellikle rüzgar, güneş, jeotermal enerjisi gibi temiz enerjili ve karbon salımını azaltan büyük projelerde olmak istiyoruz. İnşaat sektöründe gayrimenkulde yer almak istiyoruz. Operasyonel leasing alanında filo kiralama ve iş makineleri tarafında yabancı büyük oyuncularla işbirliği için görüşüyoruz. Bilançomuzda 2014’te sat geri kirala payı yüzde 40’tı. Bu yıl da yüzde 30-40 pay alacağını öngörüyoruz.

SEKTÖR 2014'Ü NASIL GEÇİRDİ?
1. İşlem hacmi yüzde 9 büyüdü ve 7,6 milyar dolar oldu.
2. Sözleşme adetleri yüzde 5,6 artarak 20 bin 908’e ulaştı. 
3. Sorunlu kredi oranı yüzde 6,7 düzeyini buldu. 
4. Ortalama işlem tutarı 365 bin dolara çıktı. 
5. Sat geri kiralada 2,1 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleşti. 
6. Cironun yüzde 28,3’ü sat geri kiraladan geldi. 
7. Net kâr yüzde 17 artarak 526 milyon TL’ye ulaştı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz