Kâr haritası değişecek mi?

2013 yılında her branş için kâr analizi şöyle...

1 ŞUBAT, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Kâr haritası değişecek mi?

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Sektör, geçmişte grup sağlık sigortalarında yaşadığı tecrübelerden dersler çıkararak kâr marjını pozitife yükseltti” diyor. Bu alanda 2012 yılı kâr oranı yüzde 8,5 olarak belirlenmiş durumda. Sigorta şirketlerinin yöneticilerine göre bu alanda kâr, 2013 yılında da aynı paralelde sürecek, Burada grup sağlık sigortalarında sektörün rasyonel fiyatlamaya dayalı düzeltme yapması en etkin neden olarak görülüyor. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Özel sağlık kuruluşlarının sayısının artmasına ve devletin tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasına paralel olarak sağlık sigortalarının gelişim trendini devam ettirmesini bekliyoruz” diye konuşuyor. Gülen’a göre sağlık branşının daha hızlı gelişmesi için özellikle tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasına dair yasal düzenlemelerin ve uygulamanın da netlik kazanması gerekiyor.

FERDİ KAZADA KÂR SÜRER Mİ?
Sağlık sigortalarının yanında ferdi kaza branşı, mühendislik, tarım ve nakliyat sigortaları da geçtiğimiz dönemde kâr yazan alanlar arasındaydı. 2012’de ferdi kaza branşında yüzde 25,5 kâr marjı yakalandı, 123 milyon lira teknik kâra imza atıldı. Ragıp Yergin, önümüzdeki dönemde ferdi kaza branşında ciddi prim artışı bekliyor. “Ferdi kaza branşında 2012 yılına paralel kârlılık bekliyoruz. Bu alan,farklı ürünlerle birlikte kârlılığını koruyarak daha hızlı büyüyebilir” diyor. Aynı şekilde 2012 yılında nakliyat ve mühendislik branşları pozitif rakamları yakaladı, Mühendislik ve tarım sigortalarında, 125 milyon TL teknik kâr elde edildi, Nakliyat branşı ise 97 milyon lira artıya geçti. Cemal Ererdi, nakliyat sigortalarındaki yüzde 30’un üzerindeki kârın bu yıl da süreceği fikrinde. Zaten sektör bu yıl kârlı alanların yanında zarar yazdığı branşlarda kendine çeki düzen veriyor. Bu yıl tüm şirketler kârlılığı ön planda tutmaya çabalıyor. Ragıp Yergin, “Alınan önlemlerle zarar yazılan hayat dışındaki birçok branşta bu yıl kârlı büyüme gözlenecek” diyor. Aslında kârlılık için yöneticilerin önerdiği çözümler gayet açık. Alexander Alex’in de değindiği gibi irrasyonel fiyatlamaya dayalı bir rekabetten uzak durulması şart, Alex, “Risk seçimi de önemli. Hasar açısından doğru segmentleri seçmenizi sağlayacak tarife yapılarınız varsa gereksiz rekabetten uzak durma şansınız oluyor” diyor.

YANGIN UMUT VADEDIYOR

Uzun yıllar kâr eden yangın branşı da 2012’de fiyat rekabeti nedeniyle kötü bir sürpriz yaptı. Geçen yılın üçüncü döneminde 272 milyon lira zarar yazdı. Bu zarar, şirketlerin oto branşındaki odaklarını yangın sigortalarına kaydırarak kıyasıya fiyat rekabetine girmelerinden ve bu geçişte sigortalanan şirketlerin risk hesaplarının doğru yapılamamasından kaynaklandı. 2012’de çok sayıda tesiste meydana gelen yangınlarda sektör, yüksek hasar ödemek durumunda kaldı. Ancak bu alanda gelecek için tablo iyimser. Gerekli önlemlerin alınmasıyla 2013’te yeniden kâra geçileceği düşünülüyor. Uğur Gülen, “Kentsel dönüşüm planıyla ivme kazanacak konut sigortalarının içinde bulunan yangın branşında gelişim daha hızlı yaşanacak. Önemli kârlılık rakamlarına kısa vadede ulaşılabilecek” diyor. Ragıp Yergin de sigorta şirketlerinin bu branşta teknik sigortacılık prensiplerine uyduğu, doğru risk analizi yaptığı takdirde iyileşme yaşamasını bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.