Poliçe artışı iştah kabartıyor

Fiyattaki kıyasıya rekabete, düşen marjlara ve kronik kârsızlığa rağmen sigorta sektörü büyüyor çünkü sigortalı sayısı hızla artıyor.

1 EKİM, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Poliçe artışı iştah kabartıyor

Sektörde bundan 5 yıl önce 30 milyon düzeyinde olan poliçe adedinin, bu yıl sonunda 50 milyona ulaşması bekleniyor. Axa Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su CEMAL ERERDİ, bu gelişmenin önemli bir performansa işaret ettiğine dikkat çekiyor ve ekliyor "Poliçe sayısındaki artış sektördeki yabancı oyuncuların iştahını kabartıyor. Çünkü artık Avrupa'da gelişme durdu. Talep gelişmekte olan pazarlara kaymış durumda." Türkiye'de sigorta sektörü hızlı bir büyüme trendinde. Sektördeki büyümenin en önemli göstergelerinden birini ise poliçe sayısındaki artış oluşturuyor. 2006 yılında toplam 30 milyon poliçenin olduğu sektörde, bu yıl sonunda rakamın 50 milyona ulaşması bekleniyor. Axa Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Cemal Ererdi, "Artık reel büyüme sağlayabilen bir sektörle karşı karşıyayız. 72 milyonluk bir ülkede 50 milyonluk poliçe sayısı gayet iyi" değerlendirmesini yapıyor. Poliçe sayısındaki artışın pazardaki yabancı sermayeli oyuncular için iştah açıcı olduğunu söylüyor. Ancak, tablonun tamamı bu kadar parlak değil. Sektörün önünde "fiyat rekabeti" gibi çok önemli bir engel var. Cemal Ererdi, sigortacılıkta zarardan kâra geçilmesi için fiyatların artırılması gerektiğine işaret ediyor. "Şirketlerin başka çaresi yok. Kısa süre içinde fiyatlarda yukarı yönlü bir trend kaçınılmaz olacak" diyor. Axa Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su H. Cemal Ererdi ile sigorta sektöründeki son gelişmeleri, yeni döneme yönelik beklentileri konuştuk. Axa'nın yeni dönem planını da anlatan Cemal Ererdi'nin sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Capital: Türkiye'de sigortacılık son yıllarda önemli gelişim sağladı. Ancak sektörün hala kârlılık gibi ciddi sıkıntıları var. Son 5 yıl nasıl geçti? Performans nasıl gelişti?
- Son rakamlara baktığımız zaman sigortacılıkta ciddi bir büyüme gözleniyor. Ben prim üretiminden daha fazla poliçe sayılarına önem veriyorum. Poliçe sayısındaki artış, sektörün yaygınlaşmasına işaret eden en önemli gösterge. 2006 yılında 30 milyon adet poliçe vardı. Geçen yıl sonu bu rakam 40 milyon civarındaydı. Bu yıl Temmuz ayı itibarıyla Türkiye'de poliçe sayısının 32 milyona vardığını görüyoruz. Bu da yıl sonunda 50 milyon poliçe satan bir sektör olacağımız anlamına geliyor. Özetle son yıllarda reel bir büyüme sağlayan bir sektörle karşı karşıyayız.

Capital: Gelecek yıl ve sonrası için öngörüleriniz ne yönde?
- 2012 yılını, bugünkü şartların devam edip etmemesi çok etkileyecek. Global krizden Türkiye'nin ne ölçüde etkileneceği önemli. Bugünkü büyümemiz yüzde 8'lerde. Önümüzdeki yıl için yüzde 3-6'lık bir büyümeden bahsediyoruz. 2012'de poliçe sayısındaki artış devam edecek. Burada en az yüzde 10'luk büyüme öngörüyoruz. Bugün 72 milyonluk bir ülkede 50 milyon poliçe iyi bir rakam. Finans sektörü Türkiye'de güçlendikçe sigortacılık da buna paralel olarak güçlenecek. Çünkü tüm dünyada finans sektörünün kredi verme potansiyeli arttıkça sigortacı devreye giriyor ve bu kredileri teminat altına alıyor. Dolayısıyla tüm bu gelişmeler son derece olumlu. Son dönemde yabancıların Türkiye'ye girmesi de bu işareti önceden aldıkları şeklinde yorumlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.