FİNANSAL TERİMLER SÖZLÜĞÜ

“Anlamıyorum", "ne demek istiyor", "benim için çok teknik" demeyin. Ekonomi, bankacılık, finans, muhasebe ve yatırım alanlarında merak edilen tüm terimleri bulacağınız Finansal Terimler Sözlüğü Capital’in filtresiyle yayında. Öğrenmek istediğiniz finansal terimi arama kısmına yazmanız yeterli…
ayın kelimesi

Açığa Satış

Sahip olunmayan menkul kıymetlerin ödünç alınmak sureti ile satılmasıdır

En Çok Görüntülenenler


  • Hisse senedi ağırlıklı yatırım fonlarıdır. Portföy değerinin en az yüzde 25’ini devamlı olarak Türk şirketlerinin hisse senedi olarak bulundurmaları zorunludur

  • Sahip olunmayan menkul kıymetlerin ödünç alınmak sureti ile satılmasıdır

  • Banka tarafından güvenilir müşteriye sadece bir imza karşılığında açılan kredidir. Bu kredi ürünü için teminat ya da kefalet istenmez. Bu krediyi kullanan kişi alacaklıya karşı tüm mal varlığı ile sorumludur
1 A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S T U V Y Z

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (Organisation for Economic Cooporation and Development). 1960 yılının aralık ayında imzalanan bir konvansiyonla 1961’in eylül ayında faaliyete geçmiştir. Merkezi Paris’tedir.

Genellikle yükseliş trendlerinin sonunda görülür. Yükselişin artık devam etmemesiyle, bir noktayı aşamayan fiyatlar satış baskısı ile geriye çekilir. Bu düşüş formasyonun sol omzunu oluşturur. Düşüşün durması ve yeni alıcıların da devreye girmesi ile tekrar yükselişe geçen fiyatlar, düşüşün başladığı yerin de üzerine çıkarak yeni zirve arayışına girer. Bir noktadan sonra daha fazla ilerleyemeyen fiyatların hızı kesilir. Burası da baş olarak adlandırılır. Buradan fiyatlar tekrar satışla karşılaşarak hızla düşer. İlk omuzun oluşturduğu destek noktası aynı zamanda boyun çizgisidir. Fiyatların bu noyun çizgisini aşağı kırmasıyla formasyon teyit edilir. Bu durumda boyun çizgisi ile baş arasında oluşan fark kadar bir düşüşün meydana gelmesi beklenir.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ya da kısaca OPEC, net petrol ihraç eden ve bilinen dünya petrol rezervlerinin üçte ikisini ellerinde bulunduran 12 ülkenin oluşturduğu konfederasyondur.

Birden fazla kişi adına açılmış münferit veya müşterek yetkili hesaplardır.

Enflasyonu düşürmek ve enflasyon beklentilerini kırmak amacıyla daraltıcı para ve maliye politikaları uygulanmasını içeren istikrar politikası.

Piyasadaki fiyatların aşırı alış/satış bölgelerini belirleyen indikatördür. Fiyatlar aşırı alış bölgesine girdiğinde satış, aşırı satış bölgesine girdiğinde alış sinyali verirler.

MACD hareketli ortalaması ile sinyal çizgisinin arasındaki farkı betimleyen bir teknik gösterge.

Tezgah üstü piyasa anlamına gelir.

Piyasadaki fiyatların, belli bir zaman aralığındaki değişimlerinin stardart sapma ile ölçülmesi sonucu elde edilen göstergedir. Yüksek volatilite, piyasada belirsizliğin göstergesi olduğundan daha büyük risk anlamına gelir.