100 milyar dolarlık "altın" planı

Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülen altına dayalı kira sertifikası projesi ile ilgili konuşan Mehmet Şimşek, "Amacımız 100 milyar doları bulan yastık altı altını sisteme kazandırmak" dedi.

18.09.2017 13:23:000
Paylaş Tweet Paylaş
100 milyar dolarlık "altın" planı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bloomberg HT canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülen ve artık ihraç aşamasına gelinen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası projesi ile ilgili olarak açıklama yapan Şimşek, hem tahvil alan vatandaş hem ekonomi açısından önemli bir insiyatif olacağını ve muazzam faydaları olacağını söyledi.

Yeni projenin detaylarını anlatan Şimşek şu açıklamayı yaptı;

"Altın tahvili ihracatında sistem çok basit olacak. Tahvil alan vatandaşımız hem de ekonomimiz açısından önemli olacak, faydalı olacak. Tahvili hazine çıkaracak. Bize bu konuda Ziraat Bankası yardımcı olacak. Vatandaşlarımız evinde tutulan sadece altınını Ziraat Bankası'na götürecek, eksper altını değerlendirecek sonra diyelim ki size 100 gramlık altın karşılığı bir sertifika verilecek.

Sistem nasıl işleyecek?

Bu tahvil istediğiniz zaman tekrar altına dönüştürülecek. Bizim sloganımız aslında, 'Çeyrek getir, çeyrek götür' Bu tahvil size vade sonunda yine altınınızı iade edecek ve altın cinsinden getiri sağlayacak. Atıl duran altınların bir getirisi yok. Enflasyon karşısında bir koruma sağlıyor.

Getiri kısmını TL hesabına yapacağız vade sonunda altını tekrar iade edeceğiz. Vatandaş ne zaman isterse tahvili getirip altını alabilecek. Çok net olarak vatandaşımız karlı burada. Kamunun borcu şu an düşük. Hazinenin borçlanma sıkıntısı yok. Bazı tahminlere göre 100 milyar doları bulan altın stoku var bir yerde.

Gelin bunu sisteme koyun, ekonomi kazansın. Orada Türk bankacılık sistemini dışa bağlı olmaktan çıkaralım. Yatırımcı alsın bunu, üretim yapsın, insanlar iş bulsunlar, ihracat yapalım. Çarkların daha hızlı dönmesi için biz bu maliyete katlanacağız. Bireysel emeklilikte olduğu gibi bir model olacak. Altını da ekonomiye kazandırmak için, kaynakları artırmak için bir maliyete katlanacağız bununla ilgili."

Kefalet sigortası sistemiyle firmaların krediye erişime kolaylaşacağını belirten Şimşek; "Sigortacılık sektörü daha da gelişecek, esas olarak reel sektörün teminat sorunu çözülecek...Gelişmiş ülkelerde bu sistem çok yaygın. Kefalet sigortası teminat mektubu yerine kullanılabilecek" değerlendirmesini yaptı. 

"BES, tamamen başarısız değil"

Bireysel emeklilik sisteminin iyi çalıştığını belirten Şimşek "Otomatik katılımda beklentimiz yüksekti. Cayma oranı yüksek ama yine de sistem başarısız diyemeyiz. Yaklaşık 3.2 milyon katılımcı var 1 milyar lira da birikim var" dedi.

Şimşek, BES ve otomatik katılım hakkında şöyle konuştu:

"Bir kere gönüllü bireysel emeklilik oldukça başarılı gidiyor. 6.8 milyon katılımcı ve yaklaşık 72.7 milyar liralık kaynak oluştu. 9.4 milyar lirası devletin katkısı. Sistemimiz iyi çalışıyoruz. 100 lira tasarruf n biz size 25 lria katkıda bulunalım.
Otomatik katılım da beklentimiz çok yüksekti. Pilot bölgemiz olan Bursa'da cayma oranı yüzde 10 civarı bile değildi. Şimdi otomatik katılımda cayma oranı yüksek. Bu sene başıdna devreye girdik 3.2 milyon katılımcı var. 1 milyar lira da tasarruf var. Tamamen başarısız diyemeyiz. Beklentimiz çok yüksekti. Peki niye böyle oldu? Doğrusu, kısmen gönüllü bireysel emeklilikte olanlar da otomatiğe kaydediliyor.

Onlar da iki bireysel emeklilik sisteminde olmak istemiyorlar. Bu birinci husus. İkinci olarak, başlarken bir tartışma ile başladı. Değişik muhattaplarımız var, herkes tasarruf diyince başkası yapsın oldu. Biz de belki daha güçlü kampanya yürütmemeiz lazımdı. Çalışıyorsanız devletin vereceği emekli maaşı söz konusu olacak. Devletler zorlanıyor, sadece türkiye'ye özgü bir konu değil bu. Dünyanın birçok ülkesi mevcut uzun emeklilik sisteminde zorlanıyor. Bireysel emeklilikte yüzde 60 cayma beklemiyorduk. Biz diyoruz ki vatandaşlara 'Siz biraz daha zorlayın kendinizi, biz size ilave 25 lira destek verelim.' Vatandaşın getirisi yüksek olsun diye devlet müdahale etti. Vatandaşlarımızın çoğu faizsiz seçeneği tercih ettiler. Biz burada kısa vadeli mevduat ya da katılım hesabında tutuyoruz."

"Büyüme yüzde 5-6 arasında olacak"

Şimşek, KGF çalışmaları ile ilgili ise şu ifadeleri kullandı: "Geri dönüşleri yeniden sisteme sokulması yönünde bir talep var, üzerinde çalışıyoruz. KGF’de kefalet 186 milyar TL, kredi büyüklüğü 210 milyar TL’ye ulaştı. KGF’de daha önce kullandırılan kısım da yanlış değildi. İşletme sermayesine katkı sağlamak da önemli bir destek. Ayrıca işletme sermayesi olarak kullanılan kredilerin bir bölümünün makine yatırımlarına gittiğini biliyoruz. Türkiye’deki tüm kredilerde Hazine kefaleti beklenmesin. KGF’de kalan yaklaşık 50 milyar TL’lik kısmın yatırım ve ihracata yönelik olmasını istiyoruz."

Büyümeye ilişkin olarak ise Şimşek "Yüzde 5 büyüme bu şartlarda oldukça iyi. büyüme devam edecek. Bu yıl büyüme çok rahat şekilde muhtemelen yüzde 5 - yüzde 6 arası olacak" dedi. Enflasyonu aşağı çekmek ve Liradaki değer kaybını sınırlamak için Türkiye'nin sıkı para politikasına mecbur kaldığını belirten Şimşek; "Orta vadede bunu yapısal reformlarla aşacağız" dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz