'4. sanayi devrimine yönelik program yapacağız'

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, 4'üncü sanayi devrimine yönelik bir hükümet programı oluşturacaklarını söyledi.

24.03.2016 09:42:460
Paylaş Tweet Paylaş
'4. sanayi devrimine yönelik program yapacağız'
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Almanya'da Berlin Büyükelçiliğinde Türk iş adamlarıyla bir araya geldi. Işık burada yaptığı konuşmada "Sanayi 4.0"a yönelik bir hükümet programı oluşturacaklarını söyledi.

"Türkiye Sanayi 4.0'da yani 4. sanayi devriminde yönelik bir hükümet programı oluşturacağız." diyen Işık, Türkiye'nin "Sanayi 4.0"da rol alan bir ülke olacağını vurguladı. Türkiye'nin, 3. sanayi devrimini tribünden izleme şansı ve lüksünün olmadığını belirten Işık," Ya 4.0 Türkiye kazanacak ya da kaybedecek.'' ifadesini kullandı.

Hükümet olarak bu konuyu yoğun bir şekilde ele alıp çalıştıklarının altını çizen Işık, "Sanayi 4.0"ın paydaşlarıyla beraber hazırlanması gerektiğini söyledi.

Almanya'nın Türkiye için kritik bir ülke olduğuna dikkati çeken Işık, ''Almanya dünyada üretimin en güçlü olduğu merkez. Dijital teknolojide Almanya son 10 yıldır geri kalmaya başlamıştı. Almanya hükümeti ve sanayisi bunu iyi gördü ve sanayi 4.0 projesini başlattı. Bu sayede ABD ve Çin ile olan farkını kapatacak.'' diye konuştu.

Türkiye'nin bu yarışta geride kalmak istemediğini belirten Işık, ''Türkiye'nin geleceğini hazırlayacak bir gündemimiz var buna göre çalışmalarımızı sürdüreceğiz. En büyük güvencemiz kendi insanımız. Tersine beyin göçü kavramına başka bir boyut getirdik. Türkiye'ye dönmek isteyen bilim adamlarımıza kapılarımız sonuna kadar açık. Almanya, ABD ve Japonya gibi altyapısı çok iyi olan ülkelerde bilimadamlarımız var. O altyapıda çalışmak isteyenlere dönün diye çağrı yapmıyoruz dönmek isterlerse başımızın üstünde yerleri var.'' değerlendirmesini yaptı.

Bakanlık olarak AR-GE Reform Paketi'yle bu konudaki destekleri çok artırdıklarını kaydeden Işık, ''Artık tasarım merkezini de aynı AR-GE gibi destekliyoruz. Siparişe dayalı AR-GE'yi getirdik. KOBİ'ler sipariş verdiklerinde hem o siparişleri genel giderlere yazacaklar hem de yaptıkları masrafların yarısını da AR-GE indirimi olarak yazabilecekler.'' dedi.

Yurt dışında yaşayan Türk sanayici ve bilim adamlarına çağrıda bulunan Işık, ''Gelin Türkiye'ye AR-GE hizmeti verin. Bunun karşılığını alın. Türkiye'deki AR-GE merkezleriyle daha yakın çalışın. Türkiye'nin kalkınması için destek olun karşılığını alın.'' diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz