40 milyar dolarlık ekonomi!

'Star Wars' serisinin 7. bölümü görücüye çıkıyor. Efsane sinema serisi bugüne kadar 40 milyar dolarlık ekonomi yarattı.

16 ARALIK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
40 milyar dolarlık ekonomi!
Bundan tam 38 yıl önce sadece 11 milyon dolara beyaz perdeye taşınan Star Wars (Yıldızlar Savaşı) serinin son filmi “Star Wars 7 Güç Uyanıyor” ile dev bir ekonomi yaratacak. Bugüne kadar filmlerin hasılatı, oyuncak, DVD, kitap, bilgisayar oyunu ve ticari ürün geliriyle 30 milyar dolarlık ekonomi yaratan Star Wars, bu rakamı son filmiyle 40 milyar dolara çıkaracak.

Hürriyet'ten Ceyhun Kuburlu'nun haberine göre, tüm dünyada bu gece yarısından itibaren gösterime girecek olan Star Wars’un son filmi ‘Güç Uyanıyor’ dev bir ekonomi oluşturdu. Serinin son filminin hasılatı ve yan gelirleriyle önümüzdeki dönemde 9.6 milyar dolarlık ekonomi yaratması bekleniyor. İlki 1977 yılında beyaz perdeye taşınan Star Wars, filmlerin hasılatı ve ticari gelirleriyle 30 milyar dolarlık hacme ulaşmıştı. Serinin son filmiyle birlikte bu rakam 40 milyar dolar sınırına ulaşmış olacak.

NASIL PARA KAZANACAK

Serinin son filminin gişe beklentisi ise rekor seviyede. Daha önce 6 filmden 4.3 milyar dolar hasılat yapılırken, son filmin 2 milyar dolar sınırına ulaşması bekleniyor. Filmin yapımcısı Disney ise asıl geliri oyuncak satışından elde etmeyi planlıyor. Daha film gösterime girmeden oyuncakları satılmaya başlanırken, cironun 5 milyar doları bulabileceği belirtiliyor. Filmin hayranları filmdeki karakterlere, Star Wars’un simgelerinden ışın kılıçlarına, filmdeki uzay araçlarına ait oyuncaklara, maskelere ve legolara büyük ilgi duyuyor. Buna bir de elektronik oyunlar, TV hakları ve lisans gelirleri de eklenince filmin yaratması beklenen ekonomi 9.6 milyar dolara ulaşıyor.

DİSNEY’İN İLK FİLMİ

Filmin yapımcısı Disney, ilk Star Wars filmiyle izleyicinin karşısına çıkacak. 2012 yılında film ve dizi yapım şirketi Lucasfilm’i 4 milyar dolara satın alan Disney, her 3 yılda bir Star Wars filmini beyaz perdeye taşıyacağını açıklamıştı. Disney’in ‘Star Wars 7 Güç Uyanıyor’dan beklentisi ise büyük. Bugüne kadar gişede 6 film ile 4.3 milyar doları yakalayan filmin hasılatının 2 milyar dolara yaklaşması bekleniyor.

TÜRKİYE’DE OYUNCAKLAR 30 TL’DEN BAŞLIYOR

STAR Wars film karakterlerinin oyuncak haklarını elinde bulunduran Hasbro’nun Türkiye Pazarlama Müdürü Caner Sandık, ürünlere büyük bir ilginin olduğunu belirtti. Daha film gösterime girmeden satışların başladığını anlatan Caner Sandık, şu değerlendirmeyi yaptı: “Binlerce farklı ürün ile Star Wars sevenlerinin karşısına çıktık. 7’den 70’e hher Star Wars hayşranı için özel ürünler ürettik. Star Wars’un simgelerinden ışın kılıçlarına, filmdeki uzay araçlarına ait oyuncaklara, maskelere ve legolara büyük ilgi duyuyor. 35 farklı üründe binlerce çeşit bulunuyor. Oyuncakların perakende fiyatları ise 30 liradan başlayıp 600 liraya kadar çıkabiliyor.”7.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.