Ankara alışveriş festivali ertelendi

ATO, Ankara Alışveriş Festivali'nin tarihinin 29 Ağustos-13 Eylül 2015 olarak değiştirildiğini açıkladı.

22.07.2015 11:09:040
Paylaş Tweet Paylaş
Ankara alışveriş festivali ertelendi
ASF'in bu yıl 4'üncüsünü düzenleyeceği Ankara Alışveriş Festival' Ankara'daki AVM yöneticilerinin ve cadde mağazalarının talebiyle ertelendi. Festival'in başlangıcı bayramın 2'nci gününe denk geldiği için yeni tarih 29 Ağustos-13 Eylül olarak belirlendi.  

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci yaptığı yazılı açıklamada, "Bayramın ikinci günü başlayacak festival tarihinin siyasi, ekonomik ve sosyal konjonktür dikkate alınarak ertelenmesi talebinde bulunuldu. Biz de kurum olarak festivalin ertelenmesi konusundaki talepleri haklı bulduk" dedi. 

Dört yıldır alışveriş festivali düzenlediklerini hatırlatan Bezci, festivalin, Ankara’nın marka bir şehir haline gelerek turist çekmesi için sürdürülen çok yönlü çalışmanın parçası olduğunu kaydetti. Festivalin bir Ankara projesi haline gelmesi ve tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte sahiplenilmesi gerektiğini ancak gelinen noktada tam tersinin olduğunu anlattı. 29 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun’un 9. Maddesinde yer alan “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının bu festivaller için ayıracakları ödenek miktarı, bütçelerinin yüzde beşini geçemez” hükmüyle bütçelerinin kısıtlandığını da kaydeden Bezci, şunları söyledi:

“Bir şehrin marka olması uzun soluklu çalışmalarla ulaşılabilecek bir hedeftir. Ankara’nın marka olabilmesi için bir yandan festival düzenleyip, etkinliklerle, alışverişle adımızı duyurmak diğer yandan Kongre ve Ziyaretçi Büromuzun çalışmalarıyla kentimizde toplantı turizmini yaygınlaştırmak, bir diğer yandan da Akyurt’a uluslararası nitelikte fuar alanı kazandırarak ekonomik gelişim sağlamak amacındayız. Ancak bu çalışmaların hiçbiri hemen sonuç verecek nitelikte değildir. Tıpkı meyve ağaçları gibi, ağacı ekip meyvesini ertesi sene yiyemeyebilirsiniz. Sizin yediğiniz babanızın dedenizin ektiği ağaçların meyvesidir. Sizin ektiğiniz ağacınkini de çocuklarınız torunlarınız yer. Biz alışveriş festivali başta olmak üzere yaptığımız tüm çalışmalarla sürekli tohum ekiyoruz. Şehrimizin tüm kurum kuruluş ve sivil toplum örgütlerinden de destek bekliyoruz”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz