Babacan: Seçim vaatlerinin maliyeti 20 Milyar TL

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, seçim vaatlerinin 20 milyar lira civarında olduğunu söyledi.

22.10.2015 15:12:400
Paylaş Tweet Paylaş
Babacan: Seçim vaatlerinin maliyeti 20 Milyar TL
Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili Adayı Ali Babacan, seçim vaatlerinin 20 milyar lira civarında olduğunu dile getirerek, 540 milyar liralık bütçe içinde yönetilebileceğini ifade etti.

"ASGARİ ÜCRETTE 180 TL ARTIŞ"

Babacan, kendi vaatlerinin finansmanının nereden bulunacağını da zaten bütçenin gelir kısmında gösterdiklerini kaydetti. Asgari ücretin 1.300 lira olmasının özel sektöre etkisini de değerlendiren Babacan, konu üzerinde yoğun bir çalışma yaptıklarını ve partilerinin beyannamesine bunu eklediklerini söyledi. Asgari ücrete ilişkin vaatlerine son kararı, seçim beyannameleri baskıya gitmeden yarım saat önce verdiklerini aktaran Babacan, “Bu dönemde hiçbir şey açıklamasaydık asgari ücret zaten en az 1.120-1.150 lira gibi bir şey olurdu. Dolayısıyla bizim açıkladığımız 150 ila 180 lira ilave artış. Bunun da yönetilebilir olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Türkiye, dünyada 7.5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan İslami sigortacılık, diğer adıyla ‘tekafül’ için düğmeye bastı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, katılım sigortacılığı kooperatiflerinin kurulabilmesi için gereken altyapıyı hazırladı. 200 ortaklı olarak kurulacak İslami sigorta kooperatifinde, tüm ortakların sermaye karşılığı olarak toplamda 20 bin TL taahhüt etmesi yeterli olacak.

HAVUZDA BİRİKEN PARAYA BAKILIYOR

HaberTürk'ün haberine göre; Bakanlık yetkilileri, vatandaşların büyük bölümünün uluslararası sermayeli sigorta şirketlerine sıcak bakmadığını belirterek, “Bu yüzden pek çok vatandaş, trafik sigortası gibi zorunlu sigortalar dışında sigorta yaptırmayı ‘haram’ kabul ediyor. Tekafür sisteminde, havuzda biriken paranın ihtiyacı karşılayıp karşılamadığına bakılıyor. Havuzdaki parayla risk karşılanmazsa, ek ödeme imkânı bulunuyor” dedi. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz