Başkanların seçim değerlendirmesi

Dernek başkanları seçimi değerlendirdi

26.06.2015 14:07:050
Paylaş Tweet Paylaş
Başkanların seçim değerlendirmesi

İstanbul  Hazırgiyim ve konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı  Hikmet Tanrıverdi:

Seçim sonuçlarını olgunlukla karşılamamız gerekir. Seçmen sözünü söyledi. Şimdi siyasilerin ellerini taşın altına koymaları ve uzlaşmaya dönük adım atmaları gerekiyor. Çok partili bir koalisyon görmüyorum. Azınlık hükümeti veya iki partili bir koalisyonun Türkiye’nin daha çok yararına olacağına inanıyorum. Bir erken seçim kararı Türkiye’yi kaosa sürükleyecektir. Ekonomimiz güçlü. Ancak siyasi belirsizliğin uzamaması gerekiyor. Bu nedenle vakit geçirmeden ekonomiye odaklanmak zorundayız. 

 

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin:

Bulunduğu coğrafyada ciddi karışıklıklar yaşanmasına rağmen, Türkiye güzil bir demokrasi örneği verdi. Ülkemizin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine herkes demokrasiye sahip çıktı. Olgunluk içinde geçen seçimleri büyük başarı olarak değerlendiriyorum. Bu seçimlerde seçmen 13 yıl iktidarda olan bir partiyi uyardı. Kısa vadede yeniden seçime gitmenin bir esprisi yok. Türkiye yeni dönemde sağlıklı bir koalisyon veya dışarıdan desteklenen azınlık hükümetiyle rahatlıkla yönetilebilir. Ekonomiye zarar vermeden, istikrarsızlığa yol açmadan Türkiye geleceğini bu kulvarda sürdürebilir.

 

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı  Şeref Fayat:

Sonuçlar ülkemize milletimize hayırlı olsun. Yaklaşık 13 yıldır devam eden tek parti iktidarı dönemi sona erdi. Seçmen dört partili bir Parlamento’dan yana tercihini ortaya koydu.  AK Parti ve MHP arasında bir koalisyon hükümeti öngörüyorum. Piyasalarda küçük hareketlenmeler olabilir ama büyük bir kırılma beklemiyorum.  İş dünyası olarak erken seçime sıcak bakmıyoruz. Belirsizlik sürecinin uzaması halinde ekonomimiz aksayabilir.  

 

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği  (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin:

7 Haziran’da demokrasi kazandı. Seçmen özgür iradesini sandığa yansıttı. Yeni Parlamento’nun bir çözüm üreteceğine inanıyorum.  Türkiye büyük bir ülke. Güçlü bir ekonomimiz var. Seçim sonuçlarının barış ve  özgürlüğü getirip, sanayicinin önünü açmasını diliyorum.

Piyasalarda ciddi bir sarsıntı beklemiyorum.  Yeni bir genel seçimi zorlayarak zaman kaybetmemeliyiz. Kurda suni bir artış olsa da önümüzdeki günlerde normale dönecektir.  Dolar kuru 2,75 civarında dengeye oturacaktır.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz