'Bazı Volkswagen çalışanları suç işledi'

Volkswagen Yönetim Kurulu üyesi ve Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi Bakanı Olaf Lies, egzoz emisyon testlerinde hile yapan bazı şirket çalışanlarının suç işlediğini söyledi.

30.09.2015 13:00:350
Paylaş Tweet Paylaş
'Bazı Volkswagen çalışanları suç işledi'
ABD'nin Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA) geçen hafta Volkswagen'in dizel motorlu araçlarına fabrika çıkışında yapılan egzoz emisyon testlerinin hatalı olduğunu açıklamıştı.
Volkswagen, dizel motorlu araçlara yerleştirilen bir yazılım sayesinde aracın karbon emisyonlarını bilinçli şekilde olduğundan düşük göstermekle suçlanıyor. Yaklaşık 11 milyon dizel aracın bu sorundan etkilendiği belirtiliyor. BBC'de yayımlanan Newsnight programına konuşan Volkswagen Yönetim Kurulu üyesi Olaf Lies, bazı Volkswagen çalışanlarının hile yapmasına izin verenlerin ve hileli yazılımın indirenlerin de şahsi sorumluluk almaları gerektiğini belirtti.

'MEDYADAN KISA SÜRE ÖNCE ÖĞRENDİK'
Suçlamaları değerlendiren Olaf Lies Volkswagen Yönetim Kurulunun yaşanan sorunlardan en son yaptıkları toplantıda haberdar olduğunu söyledi. Lies "Yazılımların yüklenmesine izin veren ya da bizzat yüklenmesi kararını alan insanlar suç işlemişlerdir. Mutlaka kişisel sorumluluk almalılar" dedi ve şöyle devam etti:
"Bu sorunlardan son yaptığımız yönetim kurulu toplantısında haberimiz oldu. Medya öğrenmeden kısa bir süre önce öğrendik. Burada çok açık olmak istiyorum. Yönetim kurulunun bu sorunların ABD'de bir yıl öncesine kadar bilinmesine rağmen neden bilgilendirilmediğini öğrenmemiz lazım."

"ÇOK BÜYÜK ZARARDAYIZ"
Lies, şirketin bu durum nedeniyle motorların düzeltilmesi ve yasal zararın giderilmesi için ne kadar ödemesi gerektiği konusunda bir fikri olmadığını söyledi; "Çok büyük zarardayız çünkü milyonlarca insan Volkswagen'a güvenini kaybetti. Eminim çok sayıda insan zararları nedeniyle dava açacaktır. Çok sayıda aracı geri çağırmamız lazım ve bunu çok hızlı yapmalıyız" ifadelerini kullandı. Volkswagen'ın üst düzey yetkililerin özür dilediğini hatırlatan Lies, "ABD'de tam bir güvenle araçlarımızı alan ve hayalkırıklığına uğrayan insanlardan utanıyorum" dedi. EPA'nın raporunda 'kasıt' iddiasının bulunması, Volkswagen yöneticileri hakkında soruşturma başlatılması ve şirkete dava açılması ihtimallerini gündeme getirmişti.

Krizin ardından Volkswagen'nin ABD operasyonlarının başındaki isim Michael Horn ilk açıklamasında "Dürüst davranmadık ve işi batırdık. Özür dileriz" demişti. Skandalın patlak vermesinin ardından 2007'den beri şirketin CEO'luğunu yapan olan Martin Winterkorn Çarşamba günü istifa etmiş, yeni Yönetim Kurulu Başkanı (CEO), şirketin sahip olduğu Porsche AG'nin İcra Kurulu Başkanı Matthias Müller olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz