Dünya helal sektörü, İstanbul'da buluşuyor

Dünya genelinde 860 milyar dolarlık bir pazara ulaşan helal sektörü, 5-17 Aralık 2016'da İstanbul'da buluşuyor.

18.11.2016 12:07:240
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya helal sektörü, İstanbul'da buluşuyor
Bu yıl ikincisi düzenlenecek World Halal Summit (Dünya Helal Zirvesi) TSE ve SMIIC işbirliği ile 15-17 Aralık 2016 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde tüm dünyadan helal sektör duayenlerini ve üreticileri buluşturmaya hazırlanıyor. Discover Events organizasyonuyla devletin zirvesini bir araya getirecek etkinlik kapsamında Helal Expo fuarının, konferans ve çalıştayların eş zamanlı yapılması planlanıyor.

Türkiye’den ve 26 ülkeden üst düzey konuşmacıları bir araya getirecek fuar için Discover Events, Cumhurbaşkanlığı’nın katılımıyla planlanan organizasyon, Başbakanlık, Dış İşleri Bakanlığı, Bilim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı’nın yanısıra TSE ve SMIIC gibi önemli kurumların desteğini de yanına alarak ulusal-uluslararası üst düzey katılımcıları bir araya getirecek.

Türkiye’den katılacak büyük markalarla birlikte, Malezya, Bangladeş, Pakistan, Rusya, Endonezya gibi birçok ülkeden helal gıda, helal turizm, hac ve umre otellerinin, turizm şirketlerinin, İslami giyim ve tesettür firmalarının, helal kozmetik, ecza ve kimya firmalarının da katılacağı Helal Expo; Dünya Zirvesi ile Helal fuarını birleştirerek sektöre yön veren öncü bir etkinlik olma özelliği taşıyor.

Bu yıl World Halal Summit İstanbul çatısı altında eş zamanlı olarak, Helal Expo 2016, Helal Gıda ve Gastronomi Konferansı, İslami Finans Konferansı, Helal Turizm Hac ve Umre Konferansı, Helal Tıp Ecza ve Kimya zirveleri birlikte gerçekleştirilecek.

Gıdadan giyime, ilaçtan turizme, geniş bir sektörü barındıran helal pazarının dünyadaki büyüklüğünün 860 milyar Doları aştığını belirten DISCOVER EVENTS Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, 2 milyar Müslüman'ın yaşadığı dünyada, hacmin önümüzdeki 10 yılda 2 trilyonu bulmasının beklendiğini ekliyor. Türkiye'de ortalama 15 milyar Dolara yaklaşan helal gıda pazarı, her yıl yüzde 100 büyüyor.

Yunus Ete, iç pazarın bu yıl yaklaşık 30 milyar Doları bulacağını, ihracat tarafında ise hızlı büyüme yaşandığının altını çiziyor.

Geçtiğimiz yıl Türkiye, Pakistan, Malezya, Cezayir, İsveç, Almanya, Belçika, Ürdün, Fas, Tunus ve Rusya gibi ülkelerden onlarca katılımcı ve yüzlerce ziyaretçiyi ağırlayan World Halal Summit İstanbul, tüm dünyada 2 milyarın üzerindeki Müslümanın helal sertifika kodunda buluşması konusunda bilinç yaratmayı ve Helal ve Tayyib sektöründe Türkiye’yi merkez ülke haline getirerek, ülkemizde bu sektörü gözle görülür şekilde geliştirmeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz