"Enflasyon yüzde 7'ye gerileyebilir"

Kalkınma Bakanı Elvan, "2018 şubatından itibaren enflasyonun yüzde 7 bandına düşeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

4.08.2017 15:25:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Enflasyon yüzde 7'ye gerileyebilir"

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, temmuz ayı itibarıyla yüzde 9.8 seviyesindeki yıllık enflasyonun 2.8'inin kur geçişkenliğinden kaynaklandığını, kurdaki istikrarın enflasyonda da istikrarlı bir resim ortaya koyacağını belirterek, Aralık 2017'de başlayacak olan düşüş ile enflasyonun Şubat 2018'de yüzde 7 bandına gerilemesini beklediğini söyledi.

Bakan Elvan NTV'nin canlı yayınında yaptığı açıklamada, "Enflasyon düşüş eğilimine girdi, önümüzdeki ay gıda giyimin baz etkisiyle biraz olumsuz yansıması olabilir ama yıl sonunda yine tek haneye ineceğini düşünüyoruz" dedi ve ekledi: "Kurun üretici fiyatından tüketici fiyatına yansıması da oluyor, yüzde 9.8'lik enflasyondan 2.8'inin kur geçişkenliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Kurun istikrara kavuşması daha istikrarlı bir resim ortaya koyar. Aralık ayından bu yana süren enflasyondaki düşüşün devam edeceğini düşünüyoruz. Şubat ayından (2018) itibaren enflasyonun yüzde 7 bandına düşeceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

"Büyüme yüzde 5 olarak bekleniyor"

Büyümenin ikinci çeyrekte yüzde 5'in üzerinde, üçüncü çeyrekte yüzde 7'nin üzerinde öngördüklerini belirten Bakan Elvan, 2017 genelinde ise yüzde 5-5.5 bandında bir büyüme beklediklerini söyledi.

Büyümenin kompozisyonunda özel yatırımların payının daha muhafazakar artış gösterdiğini ve bunu hızlandırmak istediklerine de dikkat çeken Bakan Elvan, "Dış talep güçlü seyrediyor, net ihracatımızın 2017'de büyümeye en az bir puan katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz