"Faiz oranı olması gerektiği yerin çok uzağında"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'de faiz oranlarının olması gerektiği yerin çok uzağında olduğunu söyledi.

15.06.2016 17:28:400
Paylaş Tweet Paylaş
"Faiz oranı olması gerektiği yerin çok uzağında"
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Salı günü iftar programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zeybekci, Türkiye'de faiz oranlarının olması gerektiği yerin çok uzağında olduğunu söyledi ve Türkiye'de faiz oranlarının yatırımları ve tüketimi cesaretlendirecek derecede yeterince düşük seviyelerin oldukça uzağunda olduğunu ifade etti.

Zeybekci, Avrupa Birliği (AB) ile gümrük birliği anlaşmasının 2017'de "güncellenebileceğini" ve Rusya ile anlaşmazlık konusunda Türkiye'nin özür dileyecek hiç bir pozisyonunun olmadığını söyledi.

Zeybekci, AB ile gümrük birliği anlaşmasının kapsamına tarım ürünlerinin de dahil edilmesinin ve güncelleme kapsamında Türk şirketlerinin AB'deki ihalelerde daha rekabetçi olmasına izin verilmesinin istenildiğini açıkladı. Zeybekci Türkiye'nin, AB'nin üçüncü taraflarla imzalayacağı serbest ticaret anlaşmalarına otomatik olarak dahil olmak istenildiğini belirtti.

Ekonomik Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin 24 Kasım'da (angajman kuralları çerçevesinde) bir Rus uçağını düşürmesinin ardından özür dilemeyeceğini belirterek, "Asla. Aklımızdan bile geçmiyor. Türkiye özür dileyecek bir pozisyonda değildir" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz