Gençlerin geleceğe hazırlanması tartışıldı

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Sosyal Yatırım: Gençlerin Geleceğe Hazırlanması’ oturumu gerçekleştirildi.

27.03.2017 12:48:130
Paylaş Tweet Paylaş
Gençlerin geleceğe hazırlanması tartışıldı
Capital ve Ekonomist dergileri tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin ‘Sosyal Yatırım: Gençlerin Geleceğe Hazırlanması’ oturumunda moderatörlüğü Akfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Özalp üstlendi.

Borusan Holding CEO’su Agâh Uğur, General Electric Türkiye CEO’su Canan Özsoy, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı, PwC İş Geliştirme İlk Fırsat 2016 katılımcısı Pelin Ak ve Doha Brookings Enstitüsü Direktörü Tarik Yousef’in konuşmacı olarak katıldığı panelde sosyal yatırımlar sayesinde gençlerin geleceğe hazırlanması ve bu yatırımların gençlik üzerindeki etkisi konuşuldu.

Panelde konuşan PwC İş Geliştirme İlk Fırsat 2016 katılımcısı Pelin Ak, Pamukkale Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu olduğunu belirterek, üniversiteden mezun olurken herhangi bir iş deneyimi olmadığını kaydetti. Üniversite 2. sınıf sonrasında kısa süre staj deneyimi olduğunu ifade eden Pelin Ak, bu dönemde iş hayatı ilişkilerini deneyimlediğini, ancak üniversite döneminde kendini yetiştirecek fırsatlarının olmadığını söyledi. Ak, mezun olduktan sonra ise deneyimsiz olduğu için ve okuduğu üniversitenin fazla tanınmamış olması nedeniyle sorunlar yaşadığını dile getirdi.

İlk fırsat projesinin kendisi için dönüm noktası olduğunu ifade eden Ak, bu proje kapsamında Türk Eğitim Vakfı’nda 1 yıl boyunca bağış kabul sorumlusu olarak çalıştığını kaydetti. Proje kapsamında her şeyin ihtiyaçlarının karşılanması için planlandığını belirten Ak, program sonrasında özgüven ve sosyal farkındalığının arttığına dikkat çekti.
“işsizlik probleminin çözülmesi Türkiye’nin refah seviyesi yükseltir”

Panelin bir diğer katılımcısı Doha Brookings Enstitüsü Direktörü Tarik Yousef ise işverenlerin gençlerin yeterli deneyime sahip olmadıkları için gençleri işe almak istemediğini söyledi. Stajyerlik programlarının bu sorunu çözmek için elverişli olduğunu belirten Tarik Yousef, ancak bu programlarında yetersiz olduğunu dile getirdi. Gençlerde işsizlik oranının yüzde 30’lara yükseldiğini ifade eden Tarik Yousef, bu sorunun çözümünün tek bir aktörle çözülemeyeceğini, özel sektör ve devletin birlikte çözebileceğini söyledi. Bu konuda problemin muazzam derecede bir yatırımla çözülebileceğine işaret eden Tarik Yousef, işsizlik probleminin çözülmesi halinde Türkiye ekonomisinin büyüme oranı ve refah seviyesinin atacağına dikkat çekti. Tarik Yousef, “Arap ülkelerinde gençlerin işsizlik problemi siyasi protestoları ve radikal eylemleri birbirinde getiriyor ve dünyanın farklı ülkelerine Arap dünyasından ihraç ediliyor” ifadelerini kullandı.

Gençlere staj imkanlarıyla iş veriyoruz

General Electric Türkiye CEO’su Canan Özsoy ise şirket olarak yeni bir staj programı başlattıklarını belirterek, yılın ilk 6 ayında çok geniş bir iş görüşmesi yelpazesi yaptıklarını söyledi. Yılın ikinci altı ayında ise başvuran gençlere iş deneyimi sunduklarını ifade eden Özsoy, gençleri tatil döneminde tam zamanlı okul döneminde yarı zamanlı çalıştırarak iş deneyimi verdiklerini ve onlara gelir desteği sunduklarını kaydetti. Özsoy, “Bu sayede stajyer arkadaşlarımız çok şey öğreniyor. Çalışmaya başlayan Z kuşağını hazır hale getiriyoruz” dedi.

Gençleri sivil toplum kuruluşlarına yönlendirdiklerini ifade eden Sabancı, gençleri bilinçlendirdiklerini söyledi. İlk fırsat akademisi ile yıl boyunca gençlere 238 saat eğitim verdiklerini ifade eden Sabancı, tüm masrafları kendilerinin karşıladığını söyledi.

Esas Holding olarak önceliğimiz fırsat eşitsizliği

Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Sabancı Kamışlı, ise Türkiye’yi ilgilendiren en önemli sorunun işsizlik olduğunu belirtti. Yurt dışında Türkiye’yi tanıtırken genç nüfusla övündüklerini kaydeden Sabancı, bu sorunu çözmek zorunda olduklarını söyledi. Esas Holding olarak fırsat eşitsizliği sorununa çok eğildiklerini ifade eden Sabancı, “Son 15 yılda üniversite mezun sayısı arttı. Bu yüzden ismi duyulmamış pek çok üniversiteden mezun olan gençler iş ararken sorun yaşıyor. Öğrencinin iş deneyimi de olmayınca iş bulması çok zorlaşıyor. Bu soruna ülke olarak çözüm bulmak zorundayız” dedi.

Az bilinen üniversitelerden gelen öğrencilere kapı açtıklarını ve eğiterek işe aldıklarını ifade eden Sabancı, bu platforma daha çok gencin katılmasını istediklerini kaydetti.
90’larda yetiştirdiğimiz gençler milyar dolarlık projelerimizi yönetiyor

Borusan Holding CEO’su Agâh Uğur ise Borusan Holdig’in her zaman bilgiye açık ve öğrenen bir kurum olduğunu söyledi. Değişime açık olmanın yetmediğini ve değişime liderlik etmek gerektiğini ifade eden Uğur, 10 yılda Borusan Akademi’de 11 bin 800 çalışanlarını eğittiklerini kaydetti. Yeni nesil yetenek programı kapsamında gençlere 18 ay eğitim verdiklerini belirten Uğur, son 1 yıl içinde en ufağı 600 milyon dolar en yükseği 1.1 milyar dolar olan 6 tane büyük işin üçünün yeni nesil programında yetişen ve işe giren çalışanlarının yönettiklerini söyledi.

Akademinin kendilerinde çok büyük bir değişim oluşturduğunu kaydeden Uğur, 495 yönetici adayı ve yöneticilerinin Sabancı Üniversitesi’nde özel eğitim aldıklarını dile getirdi. İnsan kaynağına önem veren ve kendi insan kaynağını yetiştiren şirketlerin akademik programlara önem vermesi gerektiğine işaret eden Uğur, kurumsal platformlar oluşturmak için bunun olmazsa olmaz olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz