Green Card başvuruları yeniden başladı

ABD'de sınırsız oturum, çalışma ve eğitim fırsatı sunan Green Card çekilişi başvuruları hiçbir açıklama yapılmadan 10 Ekim’de durdurulmuştu. Durdurulan başvuruları dün yeniden başlatıldı.

19.10.2017 10:37:000
Paylaş Tweet Paylaş
Green Card başvuruları yeniden başladı

Dünyada milyonlarca insanın hayallerini süsleyen Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) ömür boyu oturma, çalışma, eğitim ve yaşama hakkına sahip olmak isteyenler için en önemli fırsat olan Green Card çekilişi başvuruları 18 Ekim Çarşamba günü 20:00’da yeniden başladı. Green Card çekilişi başvuruları 22 Kasım Çarşamba gününe kadar devam edecek. Çekiliş sonuçları ise 15 Mayıs 2018 Salı günü açıklanacak.

Neden değişiklik yapıldı?

10 Ekim’de hiçbir açıklama yapılmaksızın başvuru sitesinin bakıma alındığı tarihlerle aynı zamanda ABD ve Tükiye arasında vize krizinin yaşanmasının akıllarda pek çok soru işareti bıraktığını belirten Green Card 7/24 yetkilisi Ozan Şirin, sorunun teknik bir problemden kaynaklandığını belirterek "Problem başvuru formunda “Doğum yeri ülke” bilgisi seçeneklerinde sadece çekilişe katılabilecek ülkeler listesinin yer alması bazı başvuru sahiplerinin bilgilerinin sınırlı bir şekilde alınmasına neden oldu." dedi. Şirin, bu durumu şöyle açıkladı:

"Örneğin ABD içinde nüfusu çok olan  Brezilya, İngiltere, Polonya gibi ülkelerde doğmuş olanlar doğrudan çekilişe katılamıyorlar. Ama eşleri uygun bir ülkede doğduysa onların üzerinden çekilişe katılabiliyorlardı. 3-10 Ekim tarihinde çekilişe katılmak için uygun olmayan ülkelerde doğmuş olan başvuru sahipleri eşleri üzerinden çekilişe katılmak istediklerinde “Doğum yeri ülke” bilgisi seçeneklerinde kendi ülkesini seçeneklerde yer almadığı için seçemediler. Aynı zamanda ABD vatandaşı eşi ve çocuğu olan başvuru sahipleri de her ne kadar bu bilgilerini girmek onlar için opsiyonel bile olsa, ABD “Doğum yeri ülke” alanı seçimlerinde yer almadığı için, eş veya çocuk bilgilerini sağlıklı bir şekilde giremediler.  Başvuru girişlerinde yaşanan bu sorunlar teknik problemin en büyük kaynağı oldu."

Bilgilerin çalınması ya da hackenmesi  ile ilgili herhangi bir girişimin söz konusu olmadığını vurgulayan Şirin, "3-10 Ekim tarihleri arasında başvurusunu gerçekleştirmiş olanların e-posta adresine ABD Göçmenlik Dairesi e-posta ile başvurularının yeniden gerçekleştirmeleri konusunda bilgilendirme e-postası gönderecektir. Aynı zamanda tüm ABD Büyükelçilikleri ve konsoloslukları da yerel duyurularla katılımcıları bilgilendirecektir." diye konuştu.

Sahtekarlara karşı dikkat

Green Card ve Amerika Göçmenlik konusunda profesyonel hizmet veren www.GreenCard724.com  yöneticisi Ozan Şirin, Green Card sahtekârlıklarına karşı katılımcıları başvuru sürecinde çok dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Türkiye’de her sene binlerce kişi başvuru sürecinde kötü niyetli bazı aracı şahıs ve şirketler tarafından dolandırılıyor. Kötü niyetli bazı kurumlar katılımcıların bilgisizliğinden yararlanarak her sene binlerce çekiliş katılımcısını dolandırdığını belirten Ozan Şirin başvuru süreci konusunda şu bilgileri verdi:.“ABD Hükümeti’nin 2003 yılından bu yana Green Card başvurularını sadece internet üzerinden alıyor. Posta veya kargo yolu ile gelen basılı formlarla Green Card başvurusu yapılması söz konusu değil. Ayrıca Green Card kazandığınız yönünde telefon ile gelen aramalara da dikkat edilmesi gerekiyor.” Katılımcılar için en önemli bilginin teyit numarası olduğunu belirten Şirin “Yapılan başvuruların sonunda mutlaka katılımcılara özel verilen teyit numarası (Confirmation number) alınmalıdır.  Sonuçlar sadece ABD Göçmenlik Dairesi Resmi Sitesi’nden bu numara ile öğrenilebilir, başka bir yolla öğrenilmesi mümkün değildir.” İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz