Halkbank hisselerinde sert düşüş

GM Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın gözaltına alınması Halkbank hisselerinde sert düşüşe neden oldu.

29.03.2017 10:43:340
Paylaş Tweet Paylaş
Halkbank hisselerinde sert düşüş
Dün akşam Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın New York JFK havalimanında gözaltına alınması Halkbank hisselerinde sert düşüşe sebep oldu. Bu gelişmelerle birlikte güne yüzde 10.6 düşüşle başlayan Halkbank hisselerinde kayıp yüzde 16'yı buldu. Halkbank'ın öncülüğüyle bankacılık endeksinde de düşüş yüzde 3 oldu. Halk GYO hisselerinde de düşüş yüzde 4'ün üzerine çıktı.

HAKİM KARŞISINA ÇIKARILDI

New York JFK havalimanında işadamı Rıza Sarraf davasıyla ilgili olarak gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Atilla, New York Güney Bölge Mahkemesi'nde hakim James C. Francis'in karşısına çıkarıldı. Mahkemede Atilla'ya yöneltilen suçlamalar yüzüne okundu.

Hakim Francis, Atilla'ya "ABD'nin İran yaptırımlarını delmek" ve "bankacılık dolandırıcılığı" konusunda iki suçlama yöneltildiğini, suçlu bulunması halinde ilk suçlamadan 20 yıl, ikinci suçlamadan da 30 yıla kadar ceza alabileceğini söyledi.

ÇAVUŞOĞLU: YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Öte yandan, tutuklamaya ilişkin hükümetten de ilk açıklama geldi. Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Atilla'nın ABD'de tutuklanmasını değerlendiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Görevden alınan, FETÖ ile yakın olan Bharara'nın hazırladığı iddianameden yola çıkan, önceden hazır olduğu görülüyor. Hemen mahkemeye de çıkardılar. Biz süreci yakından takip ediyoruz" dedi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Halkbank Genel Müdür Yardımcılarından Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutuklanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Çavuşoğlu "Görevden alınan, FETÖ ile yakın olan Bharara'nın hazırladığı iddianameden yola çıkan, önceden hazır olduğu görülüyor. Hemen mahkemeye de çıkardılar. Biz süreci yakından takip ediyoruz" dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz