İnternet kullanımında yeni dönem

Sabit internet aboneliğinde yeni bir dönem başladı. Saat 02.00-08.00 arası kullanım kota dışı sayılacak.

2.05.2017 11:53:510
Paylaş Tweet Paylaş
İnternet kullanımında yeni dönem
İnternet kullanıcıları için Adil Kullanım Kotası’nda (AKK) yeni dönem artık hayata geçti. Türkiye'deki 10 milyon fazla sabit internet abonesinin kabusu olan hız kotasında iyileştirilmeye gidiliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) AKK'da yaptığı iyileştirmelerle, artık kotasını dolduran kullanıcılara daha yüksek internet hızı veriyor.

Yeni dönemde en önemli değişiklik gece internet kullanımında olacak. Gece 02.00 ile sabah 08.00 arası artık AKK uygulanmayacak. Yani bu 6 saat arasındaki kullanım aylık kotadan yemeyecek. Bu da kullanıcıları biraz olsun rahatlatacak.

Artık AKK kotasını dolduran kullanıcılara daha hızlı bağlantılar sunuluyor. Daha önce AKK kotasını dolduran kullanıcılara 3 mbps gibi düşük hızda bir hız verilirken, artık daha hızlı bağlantılar sağlanacak. 31 Aralık 2018'de ise adil kullanım kotasının tamamen kaldırılması bekleniyor.

İnternet servis sağlayıcı şirketler de bu yeni döneme ait farklı paket stratejilerini devreye almaya başladı. Bu yeni paketlere göre yeni abone olacak kullanıcılara, AKK kota seçeneği verilmeyecek. Fakat tariflerin de eskiye göre biraz daha yüksek fiyatlı olduğu eleştirisi var.

Eski bir aboneyseniz AKN kapsamında hızınız düşürülerek, aynı paket ücreti üzerinden internet bağlantınızı kullanmaya devam edebileceksiniz.

İnternet servisi sunan şirketler de 1 Mayıs itibariyle harekete geçti ve AKN'siz paketleri kullanıcılara sunmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz