İşdünyası Trump'tan umutlu

Türkiye iş dünyasının önde gelen isimleri, Donald Trump'un zaferini Capital.com.tr'ye yorumladı.

15.11.2016 16:08:430
Paylaş Tweet Paylaş
İşdünyası Trump'tan umutlu
ÖZLEM AYDIN - NİLÜFER GÖZÜTOK

ABD, 8 Kasım 2016 tarihinde gerçekleşen 58’inci Başkanlık Seçiminde 45’inci Başkanını seçti. Seçmenler Kurulundaki 538 delegeden 270’ten fazlasını garantileyerek seçimleri kazanan Donald Trump zaferini ilan etti.

Donald Trump’ın başkan seçilmesi küresel piyasaları günün ilk saatlerinde dalgalandırırken, Dolar/TL de yeni rekor seviyeleri test etti. Türkiye iş dünyası ise Trump’un başkanlığından umutlu. Capital.com.tr’ye konuşan iş dünyasının önde gelen temsilcileri, yeni dönemde ABD-Türkiye arasındaki ticari ve diplomatik ilişkilerin hızla gelişeceği görüşünde.

“İNSANLAR REFORM İSTİYOR”

Bugün Capital ve Ekonomist dergilerinin düzenlediği Design&Innovation Summit’e konuşmacı olarak katılan Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Trump’ın başkanlığının Türkiye için olumlu bir gelişme olduğu görüşünde. Son dönemde önemli bir halk kitlesinin mutsuz ve sistemin adaletsizliğine karşı öfkeli olduğunu vurgulayan Eczacıbaşı, şunları söyledi:

“Yakın bir geçmişe kadar herkes dünyada sorunların çözümlendiğini sandı. Sovyetler Birliği yıkılmış, Doğu Bloğu çökmüştü. Hepimiz demokrasi ve serbest piyasanın insanların tüm sorunlarını çözeceğini düşünüyorduk. Bunun böyle olmadığının ilk işareti 11 Eylül 2002’de geldi. Galiba bir şeyler ters gidiyor diye düşünmeye başladık. Bugün o işaretleri çok yaygın görüyoruz. İnsanlar reform beklentisi içinde. Trump, bu reformu yapabilir mi yapamaz mı bilmiyoruz. Eğer yapabilirse insanlık rahat bir düzene kavuşacak. Eğer Hillary Clinton kazansaydı kurulu düzenin adayı olarak bu reformları yapma şansı çok düşüktü diye düşünüyorum.”

DEİK/Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Başkanı Ekim Alptekin:
“TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPMIŞ BİR İSİM”

“Donald Trump daha önce Türk ekonomisine güvenip, bir TAİK üyemizle ortak olarak ülkemize yatırım yapmış bir işadamı ve siyasetçi. Ayrıca yeni Başkan Trump’ın ekibinde, bizlerin iyi tanıdığı ve ülkemizin siyasi hassasiyetlerine duyarlı çok değerli isimler var. TAİK olarak Başkan Trump ve ekibi ile yakın çalışıp Türkiye ve ABD arasındaki ekonomik ilişkilerimizi daha da derinleştirme hedefi ile ilerleyecegiz. Seçimin Amerikan halkı, ülkemiz ve dünya için hayırlı olmasını diliyorum.”

MV Holding Kurucusu Murat Vargı:
“TAÇ GİYEN BAŞ AKILLANIR”

“Donald Trump’ın halkın diliyle konuşması kazanmasının sebebi oldu. İkinci husus medyanın bir etkisi olmadığı anlaşıldı. Washington Post, New York Times ABC, NBC gibi televizyonlar ana akım medya Trump’ın karşısındaydı. Üçüncüsü ünlülerin Hollywood’un bir etkisinin olmadığı anlaşıldı. İngiltere’deki seçimlerin benzeri oldu. Türkiye’de Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak nasıl oy alıyorsa Trump da aynı şekilde aldı. Muhafazakar görüş kazandı. Milliyetçi ve köklere bağlı politika kazandı. Dünya için tehlike yaratır mı, ben yaratmaz diye düşünüyorum. Taç giyen baş akıllanır… Örneğini daha önce Reagan gibi Amerikan başkanlarını da gördük. Türkiye açısından iyi oldu. Çünkü şu anda yaşadığımız problemlerin bir kısmının mevcut yönetimden kaynaklandığı iddiasına Trump da katıldı ve Amerika’da Türkiye aleyhine lobi yapan çevreler Trump’a ulaşamadılar. İnşallah Trump idaresinde ilişkilerimiz Amerika ile daha iyiye gider.”

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar:
“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ KOLAYLAŞIR”

“Ben seçim sonuçlarını olumlu olarak değerlendiriyorum. Türkiye uzunca süredir bazı hassas sorunlar yaşamaktaydı. Yeni başkanla daha etkin kararların alınabileceği ve bölgemizdeki sorunların çözümünde mesafe kat edilebileceği düşüncesindeyim. Temel kazanma sebeplerini incelerseniz, farklı söylemler, Amerika'nın yeniden üretime yönlenecek olması, altyapı projeleriyle yeni istihdam yaratacağı taahhütleri, vergi yükünü azaltacağı söylemleri, sağlık sistemindeki farklı yeniliklerin devreye alınacağı, üretimin teşviki, sosyal, siyaset, askeri, ekonomik alanlardaki pozitif algılanan söylemler ve mevcut iktidarın yaptıklarından duyulan alışkanlık ve yorgunluğa karşı yeni politika beklentileri gibi özetlemek mümkün olur. Özellikle Çin'de ve Asya’da yapılan üretimlerin tekrar Amerika'ya yönlenmesi trendi doğabilir. Trump’ın seçilmesinden Türkiye'nin orta vadede olumlu etkileneceğini düşünüyorum.”

Erbakır Genel Müdürü Müjdat Keçeci:
“ABD’DEKİ FABRİKAMIZA GÜVENİYORUZ”

“Trump, seçim öncesi radikal söylemlerini yavaş yavaş bırakacaktır. Dengeli bir piyasa ve faiz politikası izleyeceğini düşünüyorum. Türkiye’nin ABD’deki en önemli yatırımlarından birini hayata geçirmiş bir şirket olarak, geleceğe umutlu bakıyoruz. Meksika sınırındaki El Paso’da faaliyette olan bakır fabrikamızın üretimi giderek artıyor. Buradaki üretimimize güveniyoruz. Trump’ın seçilmesi ekonomiyi ısıtabilir. Yine de tüm medyanın ve anket şirketlerinin yanılması, hayret verici bir gelişme.”

Akfen Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın:
"ABD'DE YENİDEN BÜYÜME HİKAYESİ YAZILACAK"

Öncelikle sadece Trump'ın değil, uzun zamandır süren Demokrat hükümetler hakimiyetine de son vermesi açısından çok dikkate değer buluyorum bu seçimi. Cumhuriyetçilerin davranış ve yönetim biçimlerinin Türkiye iyi daha uyum sağlayacağını ve ülkemiz açısından daha tercih edilebilir olduğunu düşünüyorum. Orta doğu politikalarının devletten devlete daha direk ilişki içerisinde götürülecek olduğunu göreceğiz, daha anlaşılır ve solid uygulamalara şahit olacağız. Ayrıca ABD'nin yeniden bir büyüme hikayesine şahit olacağız. Tüm eyaletlere bir canlılık ve ekonomik kalkınma gelmesi, ABD'nin tüketim kapasitesini artıracak ve dünya ekonomisi önümüzdeki 2-3 yıl içinde önemli büyümelere şahit olacaktır.

Abalıoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Abalıoğlu:
"RADİKAL DEĞİŞİKLİKLER DÖNEMİ"

Herhalde genel olarak piyasaların ilk tepkisi gibi şoktayım, endişeliyim. ABD gibi global siyasette ve ekonomide en öndeki etkili ülkenin en üst makamına bu kadar radikal bir kişinin gelebileceğine hiç ihtimal vermemiştim. Anket sonuçları küçük dalgalanmalarla hazırlamalarına rağmen ben hiç inanamıyordum. Tarzıyla, üslubuyla, duruşu ile bu makama uygun olduğu izlenimi vermemektedir. Diplomasiden ve hatta terbiyeden, akıldan uzak söylemleriyle o makama yakıştıramadığım biri diye düşünüyorum. Tüm dünya siyasetinde yavaş yavaş beklenen ve artık daha sık telaffuz edilen ‘’radikal değişiklikler dönemi’’ kendini daha da hissettirmiştir. Ama artık neticelenmiştir, hayırlısını dilemekten ve ummaktan başka çare yoktur. ABD, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik anlamda en önemli stratejik ortaklarının başındadır. Sınır komşularımız Suriye’de, Irak’ta daha geniş tanımla tam bir bataklık olan Orta Doğu’da en etkin güçtür. Bu keskin değişiklik Ülkemizin de her bakımdan sıkıntılı dönemine denk gelmiştir. “Birlik beraberliğe her zamankinden fazla ihtiyacımız vardır” klişesini bir kere daha hatırlatmak zamanıdır.

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu:
"UZUN VADEDE TEMKİNLİ OLMALIYIZ"

Yerleşik düzeni savunan adaylara göre Ortadoğu politikası daha farklı olacaktır. Türkiye'nin Kuzey Irak'da terör örgütü kabul ettiği yapılara açık destek gibi konularda, ülkemizin daha lehine davranacaktır. Merkez Bankası başkanını görevden alacağını seçim öncesinde belirtmişti. Piyasalardaki çalkantı devam ederse bu ABD'de "daha az" faiz artışı olacak demektir. Bu da Türkiye için net olarak iyi bir haberdir. Altyapı yatırımlarına öncelik vermesi ve piyasaya likidite sokması kısa vadede olmasa da uzun vade de faizleri artırıcı etki yapar. Bu konuya ise Türkiye'nin 3-5 sene sonrası için dikkat etmesi gerekir. Ticaret antlaşmalarının üstüne gitmesi kısa süreli de olsa AB ve ABD'yi zıtlaştırabilir. Bu her iki ekonomi için olduğu kadar Dünya için de tehlike arz eder. İşsizliği azaltmak için ithalatı zorlaştırmak ve pahalılaştırmak isteyecektir. Bu da USA'ye ihracat yapan ülkeler için negatif bir durum. Özellikle Çin' in USA ticaretinde daralma olabilir. Çin için iyi olmayan bu haberin, diğer ülkelere de yansıması kaçınılmazdır. Özetle, en azından kısa vadede Türkiye'ye pozitif etkileri olabilir. Uzun vadede ise temkinli olmak gereken konular vardır.

Index Group Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik:
“GENÇ JENERASYONUN TERCİHİ”

"İngiltere'deki seçmenlerin Brexit kararından sonra, ABD'de de Trump'ın seçilmesi dünyaya adeta 2.defa genel tahminlerin tamamen yanıldığını gösterdi. Burada sanıyorum en etkin olan konu yeni ve genç jenerasyonun seçimlerdeki tercihi oldu. Geleneksel beklentilerin dışına çıkan siyaset anlayışı genç jenerasyonun beklentileriyle örtüşmüş oldu. Trump seçim öncesi çok farklı söylemlerde bulunsa da, ABD'nin genel yönetim anlayışındaki kurumsal yapısı ile günün sonunda örtüşen bir yönetim modelini sürdüreceğini bekliyorum.”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün:
“EKONOMİ BELİRLEYİCİ OLACAK”

“Her başkanda olduğu gibi Trump da seçildikten sonra artık “ABD başkanı” olarak tüm söylemlerini ekonomik gereklilikler çerçevesinde konumlandıracak. Bu görüşüm uygulamaları için de geçerlidir.”

Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet C. Dördüncü:
"SİSTEM, ORTA VE ALT SINIFLARI OKUYAMADI"

"Neredeyse Amerikan basınının tamamı, kamuoyu yoklama şirketlerinin büyük bölümü Donald Trump’ın seçimi kaybedeceğine işaret ediyorlardı. Ancak beklentilerin tam tersi bir durum ile karşı karşıyayız. Bu durum bize “sistemin”, orta ve alt sınıftan ne kadar kopuk olduğunu gösteriyor. ABD bürokrasisi, siyasi partiler ve siyasiler, karar vericiler, kanaat önderleri ve medya dahil olmak üzere tüm sistemin orta ve alt sınıf gerçeklerini okuyamadığını gördük. Sonuç itıbarıyla Amerika halkı demokratik tercihini kullandı. Sonuçlarını zaman içinde hep birlikte izleyeceğiz. Ancak seçim kampanyası boyunca Trump’ın gündeme getirdiği söylemlere baktığımızda, bunların içinde Türkiye’yi yakından ilgilendiren konular olduğunu görüyoruz. Örneğin Donald Trump’ın, Orta Doğu politikası çok net olmamakla birlikte, ABD’nin bölgede bulunma fikrine uzak duruyor. Diğer yandan, Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO’yu sorguluyor. Tüm bu konular önümüzdeki dönemde gündeme geldiğinde Türkiye’yi de yakından ilgilendiren gelişmeler olabilir. Bununla birlikte, Trump’ın kampanya sırasında dile getirdiği bazı fikirlerin bir slogandan ibaret olup olmadığını da göreceğiz. Örneğin kendisi yaptığı konuşmalarda ABD’yi büyüteceğini söyledi ama bunu nasıl yapacağını açıklamadı. Tabii bu durumu siyaseten Trump’ın tecrübesizliği ile açıklamak mümkün. Çünkü kendisi bir iş adamı. Ancak bir açıdan eksiklik gibi görünen bu nokta, bir iş adamının gerçekçiliği ile avantaja da dönüşebilir. Herkesin merak ve hassasiyetle takip edeceğini düşündüğüm bir dönem başlıyor."

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan:
"İLİŞKİLER OLUMLUYA DÖNER"

Trump'un kazanması bize göre de sürpriz oldu. Amerikan halkının tercihine saygı duymamız gerekir. Türkiye ile önemli ilişkiler kurulacağına inanıyorum. Son dönemde bozulmaya başlayan ABD -Türkiye ilişkilerinin her iki lider tarafından daha pozitif çalışmalar yapacaklarına inanıyorum. Borsadaki ilk gün olumsuz tepkiler, olumluya dönmeye başladı. Umarım dünya barışı için de her şey daha güzel olacaktır."

Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı:
"ÜLKESİNE HAYIRLI OLSUN"

“Sn. Donald Trump’in ABD’de Başkan olması dünyanın beklemediği bir gelişme oldu. Amerika’da siyaset alanında adı hiç duyulmamış bir işadamının Başkan seçilmesi Amerika için de bir ilk olsa gerek. Henüz kadrosunu da tanımadığım için, dünya siyasetinde nasıl bir politika izleyeceği de tahmin edilemiyor. Ancak seçim çalışmaları sırasındaki konuşmalarında ırkçılık politikası gütmesi pek beğenilmedi. Özellikle ülkemizle ilgili hayırlı kararlar alacağını zannetmiyorum. Yine de ülkesine hayırlı olsun.”

Dowaksa Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman:
"EKONOMİ, KIRILGANLIKLARA İLAÇ OLACAKTIR"

"Donald Trump’un söylemlerinden anladığımız kadarıyla, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgeye karşı bir uzak duruşu söz konusu. Ancak ben Türkiye açısından değerlendirdiğim zaman olumsuz bir şey görmüyorum. Ben ABD’de devlet politikasının üstün geleceğini düşünüyorum. Türkiye-ABD ilişkilerinin tarihine baktığımız zaman çok krizli zamanlar olduğunu görürüz. İçinde bulunduğumuz dönem ilişkilerimiz açısından hepsinden daha zor bir dönem. Ancak iki ülkenin çok güçlü tarihsel bağları var. Amerikan iş dünyasının Türkiye’ye olan ilgisi hala çok canlı. Bu noktalardan hareketle büyük bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum. Türk halkının son dönemde yaşanan gelişmelerden dolayı ABD’ye bir kırgınlığı olabilir. Ancak ekonomi bunun ilacı olacaktır. Amerikan şirketlerinin Türkiye’de yatırımlarına devam etmeleri, Türk hükümetinin de özellikle yeni yatırım teşvikleri dolayısı ile daha fazla yatırımcı çekmesi siyasi gerginliği azaltacaktır. Dolardaki yükselme trendini iş adamları olarak bizler, 2016 yılı başında yaptığımız planlamalarda, yılsonu itibariyle 3.20’ler olarak öngörmüştük. Ancak son dönemde yaşanan ani yükseliş hepimizi şaşırttı. Diğer yandan Türk sanayisi eskisi gibi değil. İniş çıkışlara artık daha dayanıklı. Birkaç aylık dalgalanmadan sonra doların istikrar kazanacağını düşünüyorum."


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz