“Klasik perakendecilik bitiyor”

“CEO Club Dijital Ajanda” toplantısında konuşan Boyner Grup CEO’su Cem Boyner, “Klasik perakendeciliğin sonuna geldik. Müşteri ile dijital ilişkide olmayan bir perakendecinin gelecekte yeri yok” dedi.

19.09.2017 11:27:000
Paylaş Tweet Paylaş
“Klasik perakendecilik bitiyor”

Vodafone Türkiye’nin ana sponsorluğunda, Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde düzenlenen, yeni dönemin ilk CEO Club toplantısı, Metal Yapı Konut etkinlik sponsorluğunda ve KoçSistem co-sponsorluğunda iş dünyasının liderlerini bir araya getirdi. Toplantının “Dijital Ekonomide Başarı” oturumunda konuşan Boyner Grup CEO’su Cem Boyner, klasik perakendecilikte sezon başında malların mağazaya konulduğunu ve reklam yapılarak müşteri beklendiğini anlattı. Bu perakendecilik anlayışının sona ermekte olduğunu dile getiren Boyner, “Artık müşteri ile dijital ortamda ilişkide olmayan bir perakendecinin gelecekte yeri yok diye düşünüyorum. Müşteri mağazaya girerken elinde cep telefonu var, o zaman bile aslında sizinle birlikte değil, her an alışveriş yapabiliyor. Çok muazzam bir dönüşüm var. Perakendecilerin kendisini büyük bir dönüşümden geçirmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Siparişin yüzde 70’i mobil telefondan geliyor”

Yeni dönemde perakendeciler olarak işlerini mağaza dışına taşımak zorunda olduklarını ifade eden Cem Boyner, şunları söyledi: “Şu anda siparişimizin yüzde 70’i mobil telefondan geliyor. Satışın ise yüzde 65’i cep telefonundan olmaya başladı. Şu anda tüm grup ciromuzun yüzde 15’i internetten geliyor. 2021’de bu oran yüzde 40’ı bulacak. Önümüzdeki yıldan itibaren her açtığımız mağaza için bir mağaza kapatır hale gelebiliriz. Müşterinin her adımında mutlaka kazanacağı bir dünya var artık.”

Son 30-40 yılda tüketicilerin temel ihtiyaçlarının çok değişmediğini ama ihtiyaçları sağlayanlarla bunu sağlama teknolojilerinin değiştiğini dile getiren HOPİ CEO’su Onur Erbay ise, oluşan yeni kanallarda kişiselleştirilmiş deneyimlerin öne çıktığını kaydetti. Erbay, HOPİ olarak bugün itibariyle 110 marka ile 5,1 milyon müşteriye ulaştıklarını ve 5 milyar TL’lik ticarete ev sahipliği yatıklarını belirtti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz