Merkel: Türkiye'ye ihtiyaç var

Almanya Başbakanı Merkel, AB'nin mülteci krizi için Türkiye'nin yardımına ihtiyacı olduğunu söyledi.

26.10.2015 13:15:070
Paylaş Tweet Paylaş
Merkel: Türkiye'ye ihtiyaç var
Almanya Başbakanı Angela Merkel, mini bir zirve için geldiği Brüksel'de, merkez ve doğu Avrupa liderlerinin burada yapacağı toplantının tek başına Avrupa Birliği'nin mülteci krizini çözmeyeceğini ve Türkiye'nin yardımına ihtiyacı olduğunu söyledi. Merkel, "Mülteci sorununu tamamen çözemeyiz, bunun için yapılacak diğer şeylerin yanında Türkiye ile de görüşmeleri ilerletmeliyiz. Yalnızca Türkiye ile yasal olmayanı yasal olan ile değiştirebiliriz. Avrupa Komisyonu'nun göç konusunu Türkiye ile daha fazla görüşmesi çok önemli" dedi.

Öte yandan AB üyesi 11 ülke ile 3 balkan ülkesini buluşturan Brüksel'deki zirveden yeni kararlar çıktı. Plana göre, sığınmacıların geçiş güzergahlarına sene sonuna kadar toplamda 100 bin kişilik kamplar kurulacak. Kampların yarısı Yunanistan topraklarında olacak ve Birleşmiş Milletler de destek verecek. Son zamanlardaki sığınmacı akını ile baş etmekte zorlanan Slovenya’nın sınırına, 400 kişilik polis gücü gönderilecek. Sığınmacıların kayıt altına alınması için sınırlarda yeni birimler oluşturulacak. Mültecilerin, Avrupa Birliği içinde ülke ülke dolaşmasını engellemek için de tedbirler alınacak.

'KRİTİK ORTAK TÜRKİYE DAVET EDİLMEDİ'

Bütün bu kararların alındığı toplantıya Türkiye davet edilmedi. Bu duruma tepki gösteren bazı liderler, sorunun çözümünde Türkiye'nin katkısının şart olduğunu vurguladı. Toplantı öncesi Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da bir basın açıklaması yaptı. Bugüne kadar bir çözüme ulaşamadıklarını, bunun sebebinin bazı ülkelerin sorumluluktan kaçması olduğunu belirterek, toplantının önemini vurgulayan Çipras, ''Ancak bu meselede kritik ortak Türkiye davet edilmiş değil. Bugünkü görüşme, sığınmacı koridor ülkeleri arasında olacak. Herkes biliyor ki koridorun sonunda bir giriş var. Eğer giriş ülkesi ile anlaşmaya varamazsak bir çözüm bulmamız zor olacak'' dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz