Muhtar Kent görevinden ayrılıyor

The Coca-Cola Company CEO'su Muhtar Kent 1 Mayıs 2017 itibarıyla görevinden ayrılıyor.

9.12.2016 17:32:130
Paylaş Tweet Paylaş
Muhtar Kent görevinden ayrılıyor
The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Muhtar Kent 1 Mayıs 2017 itibarıyla CEO’luk görevinden ayrılıyor.

İlk kez Capital.com.tr'nin duyurduğu haberle ilgili, Coca-Cola'dan açıklama yapıldı. Coca-Cola yaptığı açıklamayla Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Muhtar Kent’in şirketin üst yönetimi planlamasına ilişkin yaptığı öneriyi Yönetim Kurulu’nun oybirliği ile kabul ettiğini duyurdu.

MUHTAR KENT YÖNETİM KURULU BAŞKANI OLACAK

Şirketten yapılan açıklamaya göre 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni yapıda halen şirketin Operasyonlar Üst Yöneticisi (COO) görevini yürütmekte olan James Quincey, İcra Kurulu Başkanı (CEO) görevini üstlenirken, Muhtar Kent Yönetim Kurulu Başkanı olarak Coca-Cola Şirketi’ndeki görevine devam edecek.

Şirketin uzun dönemli büyümesini yönetmek için üst yönetimdeki devir teslimini çok iyi planlanmak gerektiğini ifade eden Kent, “İcra Kurulu Başkanı olarak görev yaptığım süre boyunca, yöneticilerin görev değişiklikleri konularında, Yönetim Geliştirme Komitesi ve Yönetim Kurulu’yla birlikte çalıştım. James Quincey’nin şirketimizin yeni CEO’su olarak göreve hazır olduğuna ve tüm Coca-Cola Sistemi için en doğru isim olduğuna inanıyoruz” dedi.

MUHTAR KENT KİMDİR?

Babası dönemin New York Başkonsolosu olan Muhtar Kent, Tarsus Amerikan Koleji'ni bitirdikten sonra İngiltere Hull Üniversitesi ekonomi bölümünde okudu. 1978 yılında Coca Cola'da çalışmaya başlayan Kent, 1999 yılına kadar bu şirkette çeşitli görevlerde bulundu. 1999 ile 2005 yıllar arasında Efes Pilsen grubunda görev alan Kent, 2005 yılında Coca Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Orta doğu grup başkanı oldu. 1 Temmuz 2008 itibarıyla Coca Cola'nın CEO'luğu görevine getirilen Kent, dünya devi şirketler içerisinde en yüksek mevkide görev alan Türk oldu. Muhtar Kent, 23 Nisan 2009 tarihinde Coca Cola'nın Atlanta Merkezinde yapılan Yönetim Kurulu Başkanı seçimlerinde kurul üyelerinin oylarıyla Coca-Cola'nın eski yönetim kurulu başkanı Neville Isdell'in yerini alarak Coca-Cola 'nın Yönetim Kurulu Başkanı Oldu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz