Sağlık Bakanlığı'ndan Novartis hakkında inceleme

Sağlık Bakanlığı, ilaç şirketi Novartis hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

31.03.2016 14:05:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sağlık Bakanlığı'ndan Novartis hakkında inceleme
Sağlık Bakanlığı, İsviçre merkezli ilaç şirketi Novartis'in NOVN.S Türkiye'de rüşvetle avantaj sağladığı iddialarının ihbar kabul edildiğini ve inceleme başlatıldığını bildirdi.

Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada şirket ismi belirtilmedi,ancak Reuters bu hafta isimsiz bir ihbarcının İsviçre merkezli ilaç şirketi Novartis'i bir danışmanlık şirketi üzerinden Türkiye'de rüşvet dağıtarak toplam 85 milyon dolar değerinde yeni iş ve rekabet avantajı sağlamak ile suçladığını bildirmişti.

Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada, "Basına yansıyan söz konusu iddialar ihbar olarak kabul edilmiş olup, bakanlığımız denetim elemanları marifetiyle büyük bir titizlik ve hassasiyetle incelenip, soruşturulacaktır. İnceleme sonucunda herhangi bir suistimalin tespit edilmesi halinde gerekli idari ve adli işlemler derhal yapılacaktır" denildi.
Novartis ise, iddialar hakkında inceleme başlattığını açıklamıştı.

NOVARTIS TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Novartis Türkiye tarafından bugün yapılan açıklamada ise "Novartis Türkiye ile ilgili iddialar asılsız ve eski bir şikayete dayanıyor. Çalışma Bakanlığı'nın 2014'teki soruşturmasında iddiaların asılsız olduğu sonucuna varıldı" denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz