Siber saldırıları Anonymous üstlendi

Türkiye’deki 400 bine yakın “.tr” uzantılı internet sitesine 14 Aralık’ta başlayan siber saldırıları Anonymous üstlendi.

25 ARALIK, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Siber saldırıları Anonymous üstlendi
Türkiye 10 gündür sürekli bir siber saldırı ile karşı karşıya. Yurtdışından gelen bu saldırı, yurt içindeki internet kullanıcılarından çok dışarıdan Türkiye’deki sitelere girmek isteyenleri etkiledi. Türkiye’deki 400 bine yakın “.tr” uzantılı internet sitesine 14 Aralık’ta başlayan siber saldırıları Anonymous üstlendi.

Saldırılar 14 Aralık’ta başladı. Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous üstlenene kadar da sadece kapalı bir grubun yakından takip ettiği, duyurmaya çalıştığı bu saldırı Türkiye’nin gündeminde pek yer almadı. Yetkililer Türkiye’nin tarihinin en büyük ve kapsamlı siber saldırısının ardında Rusya'nın olabileceğine işaret ederken, dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous da saldırıyı kendilerinin yaptığını söyledi ve dün bir tweet atarak "Yapan Rusya değildi" dedi.

Anonymous "IŞİD’i desteklemekten vazgeçmezseniz internetinize ve bankalarınıza saldırmaya devam edeceğiz ve hükümet sitelerinizi çökerteceğiz. Havalaanlarınızı, askeri kurumlarınızı ve özel kurumlarla devlet organlarınızı hedef alacağız. Banka altyapınızı yok edeceğiz" tehdidi savurdu.

BANKALARA ERİŞİM SAĞLANAMADI

Dün saat 16.00 itibariyle pek çok bankanın internet sitesine erişim sağlanamadı. Sorunun siber saldırıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılıyor. Bankalar henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmazken bazı bankaların web siteleri normale döndü.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN SİBER SALDIRI AÇIKLAMASI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, internet sitelerine yönelik bir siber saldırının söz konusu olmadığı, kısa süreli erişim engelinin, network upgrade (ağ yenileme ve kapasite büyütme) çalışması kapsamındaki planlı kesinti olduğu belirtildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı haber sitelerinde "Ulaştırma Bakanlığının sistemleri çöktü" haberlerine yer verildiği anımsatılarak, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü ifade edildi.

Haber sitelerine yansıdığı gibi bir siber saldırının söz konusu olmadığına dikkat çekilen açıklamada, "Bakanlığımızda yaşanan kısa süreli kesintiler, UDHB bünyesinde bir network upgrade çalışması kapsamında yapılan planlı kesintilerdir" denildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.