S&P'nin araştırmasında Türkiye sınıfta kaldı!

S&P’nin yaptığı finansal okuryazarlık araştırmasında Türkiye 120'nci oldu.

23.11.2015 15:54:080
Paylaş Tweet Paylaş
S&P'nin araştırmasında Türkiye sınıfta kaldı!
Finansal okuryazarlığın düşük olduğu bilinen Türkiye’nin dünyadaki yeri verdiği kredi notlarıyla gündeme gelen Standard &Poor’s’un (S&P) araştırmasıyla ortaya çıktı. Reyting kuruluşunun 144 ülkede 150 bin kişiyle yaptığı araştırmada Türkiye 120. oldu. Araştırma, Türkiye’de 18 yaşından büyüklerde finansal okuryazarlık oranını yüzde 23.6 olarak tespit etti. Sorulan 5 soruya verilen yanıtlardan 4 finansal kavrama hâkimiyeti ölçen araştırma, bir kişi dört kavramdan en az üçüne hâkimse onu finansal okuryazar kabul ediyor. Kavramlar ise riski dağıtmak, enflasyon, faiz ve bileşik faizden oluşuyor. Riski dağıtmak, enflasyon ve faiz için birer soru sorulurken, bileşik faiz için iki soru soruldu. Bu durumda Türkiye’de söz konusu 4 kavramdan 3’üne hâkim olanların oranı yüzde 23.6 çıkmış oldu.

RİSKİ DAĞITMAYI BİLMİYORUZ

Araştırmanın Türkiye sonuçlarında sorulara verilen yanıtlar sonrasında ağırlıkla kavramlara yönelik ‘Fikrim yok’ sonucu çıktı. Hâkimiyetin ise en düşük riski dağıtmada olduğu görüldü. Sahip olunan paranın bir enstüramana mı yoksa birden fazla enstrümana mı yatırılmasının daha doğru olacağını soran soruya verilen doğru yanıtlar üzerinden hakimiyetin yüzde 23 olduğu anlaşıldı. Türklerin en fazla faiz kavramına hâkim olduğu belirlendi. Bunun için sorulan soruya verilen doğru yanıtlar üzerinden hâkimiyet oranı yüzde 49 çıkarken, enflasyona hâkimiyet yüzde 47, bileşik faizde ise yüzde 45 çıktı. Araştırmaya göre dünyanın finansal okuryazarlık ortalaması ise yüzde 33 seviyesinde bulunuyor.

BANKA HESABI OLANLARIN YÜZDE 26’SI OKURYAZAR

Verileri Gallup tarafından toplanan araştırmanın sonuçları her bir ülkede demografik gruplara uyarlandı. Buna göre Türkiye’de banka hesabı olanların sadece yüzde 26’sı finansal okuryazar kabul ediliyor. Ücretli çalışanlar yüzde 25’le en fazla finansal okuryazar oranına sahip grup oldu. Hesaplamaya göre işsizlerin yüzde 24’ü finansal okuryazar olurken, yaş açısından bakıldığında en fazla finansal okuryazarı 15-34 yaş grubu içinde barındırıyor. Ancak bu grupta bile oran yüzde 28’de kalıyor. Erkeklerin yüzde 28’inin, kadınların da yüze 19’unun finansal okuryazar kabul edildiği araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer sonuç ise en zengin yüzde 60’lık kesimin yüzde 26’sının finansal okuryazar çıkması oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz