Turizm gelirlerinde düşüş

Turizm gelirleri üçüncü çeyrekte yüzde 4.4 azalarak 12.3 milyar dolar oldu.

30 EKİM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Turizm gelirlerinde düşüş
Türkiye'nin cari açığının finansmanında en büyük kalemlerden biri olan turizm gelirleri, IŞİD ve Rusya-Ukrayna sorunları başta olmak üzere jeopolitik endişelerin etkisiyle üçüncü çeyrekte de düşüşünü sürdürerek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.4 azalışla 12.3 milyar dolar oldu.

TÜİK'in verilerine göre, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan üçüncü çeyrekte ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması da düşüşünü sürdürdü. Bu çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 670 dolar, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 881 dolar oldu. İlk çeyrekte 911 dolar, ikinci çeyrekte 719 dolar olan ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması ise üçüncü çeyrekte 706 dolara geriledi. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 80.9'u yabancı ziyaretçilerden, yüzde 19.1'i ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

TÜİK verilerine göre Türkiye'den çıkış yapan ziyaretçi sayısı da 2015 yılı üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1.9 artarak 17.41 milyon kişi oldu. Bunların yüzde 84.8'ini yabancılar, yüzde 15.2'sini ise yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan verilere göre de Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Eylül'de yüzde 2.31 düşüşle 4.25 milyon kişi olurken, yılın ilk dokuz ayında yabancı ziyaretçi sayısı da yüzde 1.1 azalışla 29.76 milyon olarak gerçekleşti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.