"Türkiye yıllarca % 5-6 oranında büyüyebilir"

Şimşek, 'Türkiye, kolaylıkla birkaç 10 yıl içinde yüzde 5-6 oranında bir yıllık büyüme gerçekleştirebilir' dedi.

5.04.2017 17:05:210
Paylaş Tweet Paylaş
"Türkiye yıllarca % 5-6 oranında büyüyebilir"
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Türkiye, Batı ile kopacak filan değil, tam tersini istiyor. Batı ve dünyanın geri kalanı ile bağlarını güçlendirmek istiyor." dedi.

Şimşek, 20. Avrasya Ekonomi Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, küresel ekonominin yavaş yavaş toparlandığını ancak bu toparlanmanın hızının hala son derece yavaş olduğunu ifade ederek, IMF'nin tahminlerini biraz daha aşağı çekmemesi halinde bunun iyi bir haber olduğu ve toparlamanın yolunda gittiği anlamına geldiğini söyledi.

Şimşek, korumacılık tedbirlerinin yine artış gösterdiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin geçen yıl bir dizi iç ve dış şok yaşadığını, bütün bunlara karşın ekonominin yüzde 2,9 büyüdüğünü ve bunun önemli bir başarı olduğunu vurgulayan Şimşek, Türkiye'ye belli bir mesafeden, sadece gazete manşetlerine bakıldığında, Türkiye'nin doğru anlaşılacağını sanmadığını kaydetti.

Atılan manşetlerin hiçbir şekilde Türkiye'de gerçeği yansıtmadığını belirten Şimşek, "Evet, gerçek geçmişe göre iyi değil. Ancak algı, bugünün gerçeklerinin arkasında geliyor." dedi.

Şimşek, Türkiye'nin zorluklara karşı gösterdiği tepkinin doğru anlaşılması gerektiğini vurgulayarak, "Çünkü bizim en az isteyeceğimiz şey, Türkiye'de OHAL'in uygulanıyor olması. Ancak Türkiye'nin demokrasisine, hukukun üstünlüğüne yapılan tehditler ve saldırılar karşısında başka bir seçimimiz yoktu. OHAL geçici bir süreç. Bir geçiş döneminde uygulanacak bir süreçtir. Biz tabii ki OHAL'i sürdürmek niyetinde değiliz. Çünkü FETÖ'nün amacı buydu." şeklinde konuştu.

"Hükümet reform konusunda ısrarlı"
Mehmet Şimşek, Suriye İdlib'de yapılan saldırının beklenmeyen bir olgu olarak karşılarına çıktığını ifade ederek, Suriye'deki durumun trajik olduğunu söyledi. Şimşek, Türkiye'nin sınırları içinde 3 milyon mülteciye kucak açtığını, en az yarım milyon Suriyeli'ye de sınırda destek verdiğini bildirdi.

Anayasa referandumu ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Şimşek, Anayasa değişikliğinin Türkiye dışında, sanki Türkiye'nin demokrasiden uzaklaştığı, daha otoriter bir hükümete doğru gittiği intibası uyandırdığını ancak bunun gerçekle hiçbir ilgisi olmadığını vurguladı.

Anayasa değişikliğinin 3 yapısal soruna el attığına işaret eden Şimşek, Türkiye ekonomisinin şoklara karşın yine de ayakta kaldığını ancak bunun yeterli olmadığını, bu nedenle hükümetin reform konusunda ısrarlı olduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz