Uçaklarda laptop yasağı kaldırıldı

ABD'nin Türkiye'den gerçekleşen uçuşlarda başlattığı kabinlerde elektronik eşya yasağı uygulaması sona erdi.

5.07.2017 11:04:420
Paylaş Tweet Paylaş
Uçaklarda laptop yasağı kaldırıldı
Türk Hava Yollarının (THY) Atatürk Havalimanı'ndan New York'a yaptığı tarifeli seferiyle ABD'nin New York kentine gitmek üzere havalimanına gelen yolcular, kontuardaki rutin bilet işlemleri sonrasında daha önce yasak kapsamında uçaklara götüremedikleri ve buradaki görevlilere teslim ettikleri elektronik eşyalarını bu kez yanına alabildi.

Bazı yolcuların yasağın kalkmasına ilişkin bilgi sahibi olduğu, bazılarının ise durumdan haberdar olmadığı görüldü.

Yolcular, pasaport kontrolünün ardından x-ray cihazlarında rutin güvenlik aramasından geçerek, uçağa gitti. ABD uçuşlarının yapıldığı terminale gelen yolculara, özel yer hizmetleri şirketinin görevlileri tarafından da pasaport kontrolü yapıldı.

Daha sonra körüğe giden yolcular ile yanlarındaki çanta ve diğer eşyaları, uçağa girmeden önce iz dedektöründen geçirildi. Yolcular, bu işlemlerin ardından uçağa bindi.

THY yolcu kaybetmedi


THY, 100 gün süren laptop yasağı boyunca yolcu kaybetmedi aksine 6 ayda yaklaşık yüzde 10’luk artış kaydetti. Business yolcular için alınan 500 laptop da merkeze çekiliyor.

Dizüstü bilgisayar yasağına karşı yolcu kaybetmemek için 3 aydır çeşitli formüller üreten THY, yolcu kaybı bir kenara bu hatta yolcu sayısını artırdı. Edinilen bilgilere göre resmi olmamakla birlikte ikinci çeyrekteki yolcu sayısı 2016’nın da üzerinde gerçekleşti.

Gazete Habertürk'ten Yiğit Yıldız'ın haberine göre resmi rakamlara göre ise şirket, 2017 nisan ve mayıs aylarında toplam kapasitesini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.7 artırdı. Nisan ve mayısta taşınan toplam yolcu sayısı da yüzde 6.2 artarken, dış hat yolcu sayısı da yüzde 9.1 artış gösterdi. Haziranda da yolcu sayısı geçen yılın altında kalmadığı varsayılırsa THY, yasaklı dönemde dış hatlarda yolcu sayısını yüzde 10’a varan bir oranda artırdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz