"Varlık Fonu, 3 fon ile imza atmak üzere"

Türkiye Varlık Fonu (TVF) için biri Avrupa'dan olmak üzere 3 ülke fonu ile niyet anlaşması imzalanacağı bildirildi.

24.02.2017 16:09:260
Paylaş Tweet Paylaş
"Varlık Fonu, 3 fon ile imza atmak üzere"
Türkiye'nin ekonomik büyümesine katkı sağlamak ve büyük projelere kaynak yaratmak amacıyla geçen yıl ağustosta kurulan ve geçtiğimiz günlerde dev şirketleri bünyesine alan Türkiye Varlık Fonu (TVF), strateji planını şekillendiriyor. Yakın zamanda üç ülke fonu ile niyet anlaşması imzalanacak.

"Yatırım bankaları kapımızı çok çalıyor"

Çalışmalar ve hedeflerle ilgili Reuters’a açıklamalarda bulunan TVF Genel Müdürü Mehmet Bostan, şu anda TVF'nin strateji planı üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Planı tamamlayarak Bakanlar Kurulumuza takdim edeceğiz" dedi. Fon'a dünyanın her tarafından ciddi bir ilgi olduğunu belirten Bostan, "Çok davet alıyoruz. New York ve Londra gibi dünyanın önde gelen finans merkezlerinde yoğun ilgi görüyoruz. Özellikle yatırım bankaları kapımızı çok çalıyor" dedi ve ekledi: "Türkiye'nin menfaatlerine katkı sağlayacak iş modelleri, ortaklıklar peşindeyiz. Çok talep var. Ama seçici olmak istiyoruz." Diğer yandan yürütülen çalışmalar sonunda üç fon ile sözleşme imzalamaya hazırlandıklarını belirten Bostan, "Şu anda halihazırda üç ülke fonu ile iyi niyet sözleşmesi imzalamak üzereyiz" diye konuştu.

Yönetim konusunda 3 farklı model var

Dünyadaki modeller incelendiğinde TVF'nin yönetimi ile ilgili olarak üç farklı yöntemin öne çıktığını belirten Bostan, "Bir tanesi finansal yatırımcı modeli. Bu daha çok portföy odaklı bir yönetim tarzı, hissedarlık prensipleri çerçevesinde daha çok yönetim kurulu üyesi atama gibi mesafeli bir yaklaşım sergileniyor" dedi ve ekledi:

"İkinci yönetim tarzı, stratejik yatırımcı modeli ki bizim daha çok uygulamayı düşündüğümüz prensip bu. Stratejik ve uzun dönemli sermayedarlık gündemine odaklanılması. Şirketin stratejik gündemleri ve değer katma inisiyatiflerine ilişkin bağımsız bir bakış açısı geliştireceğiz, onlara yol gösterme gibi bir yöntemimiz olacak. Ancak bu şirketlerin bazıları halka açık, bazıları banka... Bu hassasiyetleri dikkate alarak bu etkileşimi sağlayacağız."

Bostan, üçüncü yaklaşımın ise yakından yönetim olduğunu belirterek, "Bu, daha çok operasyonel olarak işin içinde bulunmayı gerektiren bir tarz. Biz bunu açıkçası pek düşünmüyoruz. Ancak tamamen gözardı da etmiyoruz" diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz