Yoksulluk sınırı 4 bin 500 lirayı aştı

Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 390 lira, yoksulluk sınırı 4 bin 529 lira olarak hesaplandı.

26 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yoksulluk sınırı 4 bin 500 lirayı aştı
Türk-İş'in araştırmasına göre, kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 390 lira, yoksulluk sınırı 4 bin 529 lira oldu.

Türk-İş, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptırdığı "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının 2015 kasım ayı sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 390 lira 61 kuruş, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 4 bin 529 lira 66 kuruş oldu.

Kasım ayında bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise bin 683 lira 50 kuruş olarak hesaplandı. Ankara'da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,84 oranında artış gösterdi. Yılın 11 aylık döneminde artış yüzde 12,84 oldu. Gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış, yüzde 13,53 oranında gerçekleşti.

SEBZE VE MEYVE FİYATLARI ARTTI

Araştırmada, süt, yoğurt, peynir grubunda fiyat rekabetinin kıyasıya devam ettiği belirtilerek, sütte 9, yoğurtta 5 ve peynirde 11 üründe tespit edilen fiyat değişiminin ortalama fiyatlara fazla yansımadığı bildirildi.  Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta et, tavuk ve balık fiyatı bu ay değişmedi.  Havaların soğumaya başlamasıyla yaş sebze ve meyve fiyatları kasımda artış gösterdi ve mutfak harcamasına yük getirdi. Bu gruptaki birçok üründe fiyat artışı dikkati çekti.

Geçtiğimiz ay 3 lira 14 kuruş olarak hesaplanan ortalama yaş sebze kilogram fiyatı, bu ay yüzde 10,83 oranındaki artışla 3 lira 48 kuruşa yükseldi. Ortalama sebze fiyatı kilogramda bu ay 3 lira 59 kuruş ve meyve kilogram fiyatı ise 3 lira 25 kuruş olarak hesaplandı. Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; ekmek fiyatlarındaki artışın yılbaşından sonra olması beklenirken, pirinç fiyatında çok düşük gerileme görüldü, diğer ürünlerde ise önemli bir değişiklik olmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.