2014'ün En İyi İşverenleri açıklandı

“Türkiye’nin En İyi İşverenleri” yarışmasının 2014 yılı sonuçları 20 Mayıs akşamı Le Meridien Otel’de yapılan gala gecesinde açıklandı.

18.08.2014 15:25:250
Paylaş Tweet Paylaş
2014'ün En İyi İşverenleri açıklandı
Great Place To Work Enstitüsü ve Capital Dergisi ve Kariyer.Net’in işbirliğiyle İkincisi düzenlenen “Türkiye’nin En İyi İşverenleri” yarışmasının 2014 yılı sonuçları 20 Mayıs akşamı Le Meridien Otel’de yapılan gala gecesinde açıklandı.

Gecede “50-500 çalışan sayısına sahip şirketler”, “501 ve üzeri çalışan sayısına sahip şirketler”, “sektör ödülleri” ve “özel ödüller” olmak üzere toplamda 4 farklı kategorideki ödüller sahiplerini buldu. “501 ve üzerinde çalışana sahip şirketler” kategorisinde Axa Sigorta birinci oldu, onu ikinci sırada yer alan Ericsson Türkiye ve üçüncü sırada Boyner Grup takip etti.

50 - 500 çalışana sahip şirketler kategorisinde ise birinci Bursagaz’ın ardından Mercedes-Benz Finansal Hizmetler ikinci, EMC2 Türkiye ise üçüncü oldu. Dünya çapında 50 ülkede faaliyet gösteren Great Place to Work Enstitüsü, bu yıl ikinci kez Türkiye’nin en iyi işverenlerini belirledi.

Capital Dergisi’nin medya işbirliğiyle düzenlenen yarışmada 15 şirket, “Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2014” listesinde yer almaya hak kazandı. 5 şirket ise iş-yaşam dengesi, yaşam boyu öğrenme, iş sağlığı ve iş güvenliği, diversity, fırsat eşitliği ve kadınların desteklenmesi kategorilerinde verilen özel ödüllerini 20 Mayıs akşamı Le Meridien Hotel’de düzenlenen gala gecesinde aldı. 2015 yarışması için başvurular ise başladı...

Great Place to Work Enstitüsü, her yıl 50 ülkede 7 bine yakın şirketi değerlendirip her ülkenin en iyi işverenlerini belirliyor. Geniş kapsamlı bu araştırma için yılda 16 milyondan fazla çalışanla görüşülüp fikirleri alınıyor. Dünyada çok prestijli olan Great Place To Work araştırması, bu yıl ikinci kez Great Place To Work Türkiye Enstitüsü tarafından, Capital ve Kariyer.net’in medya işbirliğiyle Türkiye’de düzenlendi.~
Çok kapsamlı hazırlanan araştırma sonunda ise 15 şirket Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2014 listesinde yer almaya hak kazandı. 5 şirket iş-yaşam dengesi, yaşam boyu öğrenme, iş güvenliği ve sağlığı, diversity, fırsat eşitliği ve kadınların desteklenmesi konularında özel ödül aldı.

ARAŞTIRMA NASIL YAPILIYOR?
Great Place to Work Enstitüsü mükemmel bir iş yerini çalışanların yöneticilerine güvendiği, yaptıkları işten gurur duyduğu ve birlikte çalıştığı insanlardan keyif aldığı yer olarak tanımlıyor. Bu yıl, Great Place to Work Enstitüsü’nün Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2014 benchmark çalışmasına farklı büyüklük ve sektörlerden 60’ın üzerinde şirket katıldı.

Katılımcı şirketlere ilk önce Great Place to Work Enstitüsü’nün global analiz yöntemleri olan “Trust Index”(Güven Endeksi) çalışan anketi uygulandı. Böylece şirketleri önce kendi çalışanları kapsamlı bir şekilde değerlendirdi. Aynı zamanda araştırmaya katılan şirketlerin insan kaynakları politikaları ve uygulamalarının kapsamlı bir şekilde analiz edildiği “Culture Audit” (iş yeri kültürü analizi) tüm şirketlere uygulandı.

4  KATEGORİDE ÖDÜL
“Great Place to Work Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2014” yarışmasında, 50-500 çalışanı olan şirketler, 501 ve üzeri çalışanı olan şirketler, Finansın En İyi İşvereni ve IT’nin En İyi İşvereni olmak üzere 4 kategoride ödül verildi. Sektör yarışmalarının açılabilmesi için sektörden en az 5 şirketin katılımı gerekiyor.

Araştırmada 50-500 çalışanı olan şirketlerkategorisinde sırayla birinci Bursagaz, ikinci Mercedes-Benz Finansal Hizmetler, üçüncü ise EMC Türkiye oldu.501 ve üzeri çalışanı olan şirketler kategorisinde ise ilk sırada AXA Sigorta yer aldı. AXA Sigorta’yı Ericsson Türkiye ve Boyner Grup takip etti. Araştırmada finansın en iyi işvereni Mercedes-Benz Finansal Hizmetler oldu. Bilişim sektörünün en iyi işvereni olarak isE EMC Türkiye seçildi.~
KADINLARIN DESTEKLENMESİ
Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2014 Yarışması’nda araştırmaya katılan şirketler içerisinden 5 şirket, fark yaratan insan kaynakları uygulamaları ve politikalarıyla özel ödül kategorilerinde ödül kazandı.

Bu kapsamda yarışmaya katılan şirketler iş-yaşam dengesi, yaşam boyu öğrenme, iş sağlığı ve iş güvenliği, diversity, fırsat eşitliği ve kadınların desteklenmesi gibi 5 farklı konu başlığında ayrıca değerlendirildi.

ÖZEL ÖDÜLLER  
Yaşam Boyu Öğrenme Özel Ödülü  ROCHE

Iş-Yaşam Dengesi Özel Ödülü  LBT Varlık

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Özel Ödülü Doğuş İnşaat

Fırsat Eşitliği / Kadınların Desteklenmesi Özel Ödülü Boyner Holding

Diversity Özel Ödülü Vodafone~
MÜKEMMEL İS YERİ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVEM EDECEĞİZ
ŞİRKETLER İLGİLİ

Türkiye’nin En İyi İşverenleri Benchmark yarışması ülkemizde faaliyet gösteren pek çok şirketin ilgisini çekiyor. Geleceğin şirketlerini oluşturmak istiyorsak, mükemmel iş yeri kültürünü yaratmak zorundayız. İşveren markasının çalışanlar üzerindeki etkisi bilinen bir gerçek, dolayısıyla buna uygun stratejileri ve uygulamaları devreye almak gerekiyor.

DESTEĞİMİZ SÜRECEK

 Araştırmamızın ilk yılından sonra şirketlerin Great Place to Work olarak bizlere olan ilgisinin bu yıl katlanarak arttığını büyük bir mutlulukla ifade etmek isterim. Enstitüsü olarak tüm sektör ve büyüktükteki şirketlere mükemmel iş yeri kültürünün oluşturulmasında destek olmaya devam edeceğiz.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz